Chwała Białorusi

0
161

Naród białoruski, delikatnie mówiąc często traktowany w Polsce z pobłażliwą wyrozumiałością, rzekomo prorosyjski, w znacznej mierze postsowiecki, który zafundował sobie i toleruje odrażającą dyktaturę, niespodziewanie pokazał ogromną klasę, godność, przede wszystkim odwagę i polityczną kulturę. Ten naród powiedział zdecydowane „nie” dyktatorowi i jego nikczemnemu reżimowi. Białorusini katowani, bici, torturowani, poniżani, maltretowani w różny sposób i przez dłuższy czas, nie załamali się, twardo sprzeciwiali się reżimowi i wszystko wskazuje na to, że wygrali. Chwała Białorusi. Jak piszę ten tekst, Łukaszenka jeszcze rządzi, a być może udaje, że rządzi, ale jego dyktatura nie przetrwa, nadchodzi wolność, chociaż jest jeszcze bardzo wiele niewiadomych i możliwe są nieoczekiwane zwroty akcji. Ale Białorusini już wygrali, a ten przeklęty, odrażający reżim ciepłego człowieka odchodzi. Ciepły człowiek pozostawił po sobie sine plecy, obite twarze, wybite zęby, cierpienie i poniżenie. Ciepły człowiek sfałszował wybory ordynarnie, bez wahań, skrupułów, zahamowań, napisał sobie 80% poparcia jak idiota, zamiast jakoś po ludzku rozumnie, np. 52%. Ogłosić, że wygrał, opluć i pobić protestujących, dać podwyżki milicji i wojsku, i kłamać, kłamać, kłamać – jak pisowcy. Myślę, że nasi naśladowcy Łukaszenki teraz długo się zastanowią, zanim zechcą powtórzyć jego wyborczą taktykę. Przynajmniej mamy z głowy opinie w rodzaju – następne wybory w Polsce będą takie jak u Łukaszenki, nie będą.

REKLAMA

Po raz kolejny okazało się, co warte są wszystkie uczone analizy, opinie i komentarze ekspertów oraz polityków. Dominował skrajny pesymizm, przekonanie że dyktator złamie protesty i wszystko pozostanie po staremu. Banalne uwagi, że jeszcze nie teraz i wiara w powolne zmiany. Zmiany są gwałtowne, protestujący nie dali się złamać, wykazali się nieprawdopodobnym męstwem i odwagą, stanęli naprzeciw uzbrojonym oddziałom reżimu, byli bici i spychani do więzień, ale wychodzili nadal na ulice i wygrali. Chwała Białorusi i Białorusinom.

Nie są to dobre wiadomości dla PiS-u, myślę, że następną złą będzie klęska Trumpa, której mu z całego serca życzę. Jeszcze w historii USA nie było tak złego prezydenta, który popierał dyktatorów, populistów, demagogów i prostaków, zwalczał najlepszy pomysł polityczny XX wieku, czyli Unię Europejską. Przyczynił się do śmierci wielu Amerykanów, a być może i innych osób swoją nieudolnością lub gorzej w obliczu pandemii. Więcej Amerykanów umarło w efekcie koronawirusa niż zginęło w Europie podczas II wojny światowej. To swoją drogą niezłe osiągnięcie pana prezydenta. Białorusini pokazali, że z dyktaturą, nawet uzbrojoną i mającą monopol w mediach, obudowaną wszystkimi instrumentami władzy, bezczelną, cyniczną i zakłamaną do szpiku kości, można wygrać. I tak przy okazji wolałbym, żeby pp. Duda i Morawiecki nie angażowali się w przywracanie demokracji na Białorusi, ani gdziekolwiek indziej, bo mają znakomitą okazję wyżywać się we własnym kraju.

Przez Polskę przetacza się fala oburzenia na głosowanie posłów opozycji za podwyżkami dla pisowców i siebie. Także dla pani prezydentowej – całkowicie słusznie, jest zarobiona i jej się po prostu należy, ale mówiąc poważnie: nic nie da znęcanie się nad opozycją, tak jakby pisowcy byli w porządku. Oczywiście, inne są oczekiwania od opozycji i inne od pisowców, ale chodzi o odzyskanie wolności i nic nie da realizowanie pisowskiego scenariusza. Ten ciężki błąd należy naprawić w senacie i bardziej na drugi raz uważać. Nic nie da zagryzanie się wzajemne, a tym bardziej absurdalne wyjaśnienia i tłumaczenia. Przykład Białorusi uczy skromności, pokory, dystansu do własnej wielkości i przekonania o doskonałości. Chwała Białorusinom, naszym kochanym, dzielnym sąsiadom, sojusznikom w 1920 (gen. Bułak-Bałachowicz) i w 1989‒90 roku.

Umarł mój Przyjaciel, wielki patriota, szlachetny, pracowity, dzielny, mądry człowiek Henryk Wujec. Był zawsze po właściwej stronie, nigdy nie zawiódł, niezmordowany w podziemiu, więzieniu, w sejmie, opozycji, na wolnościowych demokratycznych marszach. Heniu tak strasznie żal, że nie ma już Twojego uśmiechu, pośpiechu, radości i optymizmu. Z całego serca chciałem Ci podziękować za wszystko, co zrobiłeś dla Polski, dla wolności, demokracji, dla mnie i moich bliskich.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o