Czy TikTok zostanie uznany za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego?

0
94

Tydzień temu media podały informację, że Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad przepisami, które mogą umożliwić rządowi zakazanie działalności TikToka. Oburzone Ministerstwo od razu zdementowało tę informację. MC napisało: “W sieci pojawił się dziś artykuł, według którego rząd w tajemnicy pracuje nad specjalnym prawem, które pozwoli na zablokowanie w Polsce działania niektórych mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych. To nieprawda!” Dalej można było przeczytać, że ministerstwo prowadzi pracę nad projektem ustawy, ale “Nie ma on nic wspólnego z rzekomym blokowaniem, czy ograniczaniem mediów społecznościowych i platform sprzedażowych”. Chodzi bowiem tylko o sieć 5G. Czyli można się rozejść, będziemy blokować Huawei, a nie TikToka.

Szybkość i stanowczość dementi powinna dać wiele do myślenia, ale mimo to wiele osób uznało, że tematu nie ma. I to był błąd. Tak się bowiem szczęśliwie złożyło, że wpadł mi w ręce projekt ustawy, o której pisały media, a które według MC nie ma nic wspólnego z możliwością ograniczenia działania TikToka.

REKLAMA

Załączam odpowiedni fragment ustawy. Co się tam znajduje? Złożone z wysokich urzędników Kolegium, ma oceniać prawdopodobieństwo tego, czy dostawca sprzętu lub oprogramowania znajduje się pod wpływem państwa spoza Unii Europejskiej. Ocena ma uwzględniać prawodawstwo tego państwa w zakresie ochrony praw obywatelskich i praw człowieka.

O jakie państwo może chodzić twórcom ustawy? Oczywiście o Chiny, przecież nie o USA. Jest zupełnie pewne, że przepisy te są wymierzone przeciwko chińskim firmom produkującym sprzęt i oprogramowanie. Ponieważ TikTok jest chińskim oprogramowaniem, ustawa w oczywisty sposób umożliwia zakazanie działalności tej aplikacji w Polsce. Skoro to już ustaliliśmy, to wypada jeszcze powiedzieć, czemu akurat użytkownicy TikToka powinni czuć się zaniepokojeni. Wymaga to jednak przedstawienia szerszego kontekstu.

Chiny i USA od kilku już lat toczą między sobą wojnę gospodarczą. Nakładają na siebie cła, walczą o rynki, a ostatnio nakładają też sankcje na swoje firmy, argumentując to łamaniem praw człowieka przez konkurencyjne mocarstwo. USA zarzucają Chinom łamanie praw Ujgurów, Chińczycy z kolei twierdzą, że w USA biją Murzynów. Kilka dni temu Donald Trump ogłosił, że nosi się z zamiarem zakazania chińskiego TikToka w USA. Dlaczego? Ponieważ ma być on zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Jedynym ratunkiem dla TikToka ma być sprzedaż aplikacji i jej miliarda przeważnie młodych użytkowników Microsoftowi. Obie firmy mają czas do 15 września. Jeżeli się nie dogadają, TikTok znika z USA.

ustawa - ministerstwo cyfryzacji

Oczywiście ludzie naiwni, mogą wierzyć, że znajdujący się pod olbrzymim wpływem USA polski rząd tak zupełnie przypadkowo, bez związku z działaniami administracji Trumpa, pracuje nad ustawą umożliwiającą wyrzucenie z polski chińskich aplikacji i sprzętu. Ja jednak pozwolę sobie to zapewnienie włożyć na półkę z innymi zapewnieniami obecnego rządu. Będą leżeć obok tego, że Prezydent Duda jest gwarantem niskich podatków, Jacek Sasin zorganizuje wybory 10 maja, wirus jest już w odwrocie, a polska gospodarka urośnie w 2020 roku o 2%.

Prawda jest taka, że w zależności od tego, jakie oczekiwania będzie miał Waszyngton, polski rząd będzie w trymiga odpowiednio oceniał chińskie oprogramowanie. Jeżeli TikTok sprzeda się Microsoftowi, to nagle aplikacja ta przestanie grozić naszemu bezpieczeństwu, a przepisami uderzy się tylko w Huawei. Jeżeli jednak Chińczycy się postawią, to nie będzie wyjścia, trzeba będzie uznać, że TikTok, podobnie jak w Ameryce, jest fundamentalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa, chiński rząd łamie prawa człowieka, więc trzeba dzieciakom zabawkę zabrać.

I nikt się nie będzie Ministerstwa Cyfryzacji pytał, co oni o tym myślą i jaka intencja im przyświecała przy tworzeniu ustawy. Co nie powinno nikogo zaskakiwać, no bo jak można poważnie traktować ministerstwo, w którym wiceministrem jest Adam Andruszkiewicz?

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o