Davos 2019

0
62
REKLAMA

Wciąż zastanawiam się, jaki tak naprawdę sens mają coroczne spotkania w Davos. Czy jest to tylko snobistyczny zlot bogatych i wpływowych, czy też coś więcej z tego wszystkiego wynika? I tak do końca nie ma chyba na to pytanie odpowiedzi. Chcemy, oczywiście, wierzyć w to, że lepiej się spotykać niż nie, że lepiej rozmawiać niż nie wymieniać poglądów twarzą w twarz. To wszystko prawda. Problem w tym, że ci najważniejsi i tak mają wiele sposobności do owych spotkań i wymiany poglądów. I to w takiej formie, która jest jednak znacznie bardziej produktywna, jak choćby szczyty G7. Owszem, nie ma tam przedsiębiorców, ale czy w Davos naprawdę mają oni możliwość wpływania na poglądy polityków? Jeśli ktoś się chce spotykać, to niech się spotyka. Niech wydaje 60 tysięcy euro – to minimalna stawka za wstęp na kilka dni snobistycznej imprezy okraszonej paroma gwiazdami kina czy estrady. Jego sprawa. Problem w tym, że część świata wiąże z Davos jakieś nadzieje, a pod tym względem jest chyba znacznie gorzej.
W tym roku na kilka dni przed szczytem najwięcej mówiło się o tych, których nie będzie. Ale trudno się dziwić – do Davos nie przybyli bowiem szefowie czterech z sześciu najważniejszych gospodarek świata. Prezydent USA miał problemy z uchwaleniem budżetu: spór o mur na granicy z Meksykiem doprowadził do zawieszenia finansowania działalności amerykańskiej administracji, a w takiej sytuacji nie jedzie się do Davos. Przywódca Chin ma problem z aferą związaną z HUAWEI, wielką firmy elektroniczną, czego odpryski zobaczyliśmy i u nas. Premier Wielkiej Brytanii walczy z tematem brexitu, przegrała z kretesem głosowanie nad wynegocjowaną z UE umową, a to oznacza, że każdy scenariusz, na kilka tygodni przed planowanym brexitem jest realny. Czyli nic nie wiemy. Prezydent Francji przeholował w polityce wewnętrznej i walczy z żółtymi kamizelkami, a wydaje się, że sprawa jest znacznie poważniejsza niż tylko kwestia wyższej akcyzy na paliwa. Z kim zatem rozmawiać o wyzwaniach dla świata?
Tematem szczytu była gospodarka 4.0, nadzieje i problemy z nią związane. Co z kolei w kontekście choćby afery Facebooka miało dość specyficzny wydźwięk. Tematy szalenie istotne, także w kontekście bezpieczeństwa i wpływania na społeczeństwa. Co zatem poszło w świat w związku z obecnym Davos? Po pierwsze, że jest wiele wyzwań, po drugie, że nie wiadomo, co będzie. I po trzecie, że nie do końca możni radzą sobie z rzeczywistością. Choćby w kontekście zanieczyszczenia powietrza. Dowiedzieliśmy się jeszcze, że 30% z grubo ponad tysiąca prezesów zgromadzonych w Davos uważa, że 2019 rok będzie rokiem hamowania gospodarki. W 2018 tak uważało tylko 5%. Ale i to nie jest nic nowego, skoro od kilku miesięcy mamy już dane wyraźnie na to wskazujące. Co zatem z tego wszystkiego wynika? Albo inaczej: co z tego wszystkiego wynika nowego? No właśnie…
Jest jeszcze jeden problem związany z Davos. Dzisiejszy świat to świat oporu przeciwko establishmentowi. Na fali tego oporu do władzy doszli Trump i Macron. Nawet jeśli nie wierzymy w ich zerwanie z dotychczasowymi elitami, to udało im się wmówić wyborcom, że tych elit nie reprezentują. Głównie dlatego wygrali. Niechęć do elit widzimy w wielu innych miejscach na świecie. Czy zatem Davos, szczególnie w tym roku, jest rzeczywiście wydarzeniem odbieranym pozytywnie? Czy rzeczywiście uczestnictwo w tym szczycie daje tylko i wyłącznie splendor?
No i na koniec parę słów o nas. Chyba dobrze, że uruchomiliśmy tam polski pawilon. Zawsze to jakiś element reklamy. Wydaje się jednak, że Davos obecnie to bardziej reklama dla polskich polityków, którzy w Davos przebywają. Ale to nie tyle sposób na pokazanie się w świecie, co sposób na pokazanie się w mediach w Polsce. Bo trudno uwierzyć w to, że po spotkaniach w tym pięknym skąd inąd kurorcie ktoś podejmie decyzję na przykład o inwestycji w Polsce. Ktoś może inaczej na nasz kraj spojrzeć – to tak. Ale to nie jest miejsce, i o tym też wyraźnie mówią uczestnicy, w którym zapadają jakieś konkrety dotyczące choćby polityki inwestycyjnej.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o