Jak złapać oddech

0
108

Pewien lekarz mówił mi niedawno, że obawia się, iż w czasach koronawirusa niebezpiecznie zmienią się zakupowe preferencje służby zdrowia. Zobaczy pan, mówił mi dwa miesiące temu, że teraz wszyscy będą chcieli kupować wyłącznie respiratory. Respirator to urządzenie, które wspomaga pacjenta w czynnościach oddechowych, niezbędne przy ciężkich objawach covidu-19.
I rzeczywiście, w wielu mediach co rusz natrafiam na informację, że jakiś urząd miasta albo urząd gminy przekazał określoną kwotę miejscowemu szpitalowi na zakup… czego? Oczywiście respiratora. Zapewne nie są to zakupy w ciemno, widocznie brakuje tego sprzętu, choć minister zdrowia już dawno zapewniał, że mamy go tyle, ile trzeba. Okazuje się, że nie mamy.

REKLAMA

Znajomy doktor boi się, że jak wszyscy wszystkim zaczną fundować respiratory, to nie starczy już dobrej woli, aby kupować coś jeszcze innego. W polskich szpitalach brakuje wielu rzeczy, na przykład rezonansów magnetycznych. W krajach, w których ochrona zdrowia jest na właściwym poziomie, takie urządzenie ma każdy czy prawie każdy prowincjonalny szpital. W Tarnowie, który razem z powiatem ma 300 tys. mieszkańców, czynne są tylko dwa rezonanse, a więc trudno się dostać na badania, w ramach NFZ oczywiście.
Teraz jednak, w dobie strachu przed koroną, liczą się głównie respiratory. Skoro ich wcześniej nie było dość, to trudno się temu dziwić. Ale niech wszyscy jeszcze pamiętają o innych chorobach i o innym sprzęcie. Bez niego też trudno będzie złapać oddech.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o