Lockdown – jeden, drugi, trzeci?…

0
108
REKLAMA

Wiesław Ziobro - dziennikarz TEMIAngielskie słówko lockdown, które w szerszym znaczeniu znaczy oznacza izolację, dziś na całym świecie brzmi jak przekleństwo. Kojarzy się ono z powolnym konaniem gospodarki, ale także z dramatem wielu ludzi pozamykanych w swoich domach, którym odebrano możliwość działania.

W Polsce mieliśmy już lockdown wiosną. Bardzo możliwe, że za niedługo będziemy mieli kolejny. Czy można było go uniknąć? Wielu specjalistów twierdzi, że rząd zaspał. Nie pospieszył się z uzupełnieniem specjalistycznego sprzętu, wyszkoleniem dodatkowej kadry medycznej, stworzeniem systemów informatycznych ułatwiających zarządzanie kryzysem, lokalizacją szpitali polowych, nie przygotował na ten dramatyczny czas odpowiednich ustaw, które teraz pisze na kolanie. Lista zaniedbań jest zresztą dłuższa. Owszem, wiele innych państw ma podobne problemy, lecz warto przeanalizować, które sobie lepiej radzą i dlaczego.

REKLAMA

Wiosną chwaliliśmy się, że z pandemią świetnie sobie radzimy, może nawet najlepiej na świecie, gdy tak naprawdę otrzymaliśmy prezent od ślepego losu. Z nieznanych dotychczas powodów wielka nawałnica zarazy nas wtedy ominęła, atakując np. Włochy, Hiszpanię czy USA. Ale latem, zamiast przygotowywać się na jesień, pojechaliśmy na wakacje, na nadmorskie plaże, bo przecież premier Morawiecki obiecywał, że zaraza już ledwie zipie, że wystarczy ją tylko lekko popchnąć, a ona martwa osunie się na ziemię.

Co się podziało jesienią, już dobrze wiadomo. Grozi nam teraz całkowity lockdown, dramat wielu przedsiębiorców i zwykłych ludzi pracy, ale co nastąpi potem? Możliwe, że pandemia na pewien czas przygaśnie, lecz przecież nie wyklucza się kolejnego wznowienia jej fali. Więc co później? Trzeci lockdown?! Kto to wszystko wytrzyma? Gospodarka na pewno nie, my też wraz z nią znajdziemy się pod kreską.

Mieliśmy, jak zapowiadali ludzie z rządu, przejść przez epidemię suchą stopą, ale już dziś nogawki mamy mokre aż po kolana.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o