Tarnów zostanie stolicą!

0
162

Słychać dookoła, ze Tarnów już ledwie zipie. Że bliski jest upadku, że nie widać oznak zmian na lepsze. Bzdury.
Tarnów kwitnie. Ma duże aspiracje i regularnie je spełnia. Przed miastem wielka przyszłość. W tym optymistycznym przekonaniu utwierdził mnie tytuł w jednej z gazet: „Tarnów będzie stolicą cheerleadingu”. Gdyby ktoś nie wiedział o co chodzi (mój komputer nie wie, bo wyraz „cheerleading” podkreśla na czerwono), spieszę z wyjaśnieniem, że chodzi o pewną imprezę taneczną.
Ale to nic. Zróbcie sobie państwo prasówkę z ostatnich lat. Co miesiąc, góra co dwa, Tarnów zostawał jakąś stolicą. Oto niektóre tytuły z lokalnych gazet i portali: „Tarnów stolicą polskiego brydża”, „Tarnów stolicą polskiej wspinaczki”, „Tarnów stolicą polskiej kinematografii”, „Tarnów stolicą polskiej komedii”, „Tarnów stolicą polskiej cyfryzacji”, „Tarnów stolicą zabytkowej motoryzacji”, „Tarnów polską stolicą Polonii”, „Tarnów stolicą polskiej chóralistyki”…
To nie wszystko. Pewna redakcja dała nawet tytuł „Tarnów stolicą Węgier”, odwołując się do historycznego zdarzenia z XVI wieku, gdy na chwilę na zamku Tarnowskich skrył się król węgierski Jan Zapola. Napotkałem również tytuł „Tarnów stolicą Ukrainy”, ale ze strachu nie chciałem już szukać dalej, by nie przeczytać o Tarnowie jako stolicy całego świata.
Oczywiście, w tej sielance jest pewien zgrzyt. Ktoś bowiem napisał i wydrukował (choć, na szczęście, ze znakiem zapytania): „Tarnów stolicą zbrodni?”, mając na uwadze dane GUS-u pokazujące liczbę przestępstw popełnionych na 1000 mieszkańców. Ale – było nie było – w końcu też chodzi o stolicę.
Cóż w tej sytuacji pozostaje zrobić? Chyba już ostatnią rzecz: przenieść Kolumnę Zygmunta z placu Zamkowego w Warszawie na tarnowską starówkę.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o