Wrak

0
52
REKLAMA

Na razie o przyszłości wraku wypowiedziała się przewodnicząca Federacji Rodzin Katyńskich Izabela Skąpska (jej ojciec zginął w katastrofie 10 kwietnia) proponując przetopienie i wmontowanie fragmentu w mający powstać w przyszłości pomnik. Jak było do przewidzenia, wywołało to – delikatnie mówiąc – wrogą reakcję jednego z objawionych ostatnio „trotylologów” i autorytetów w kwestii zamachu Cezarego Gmyza – potępiając panią Skąpską i domagając się jej ustąpienia z pełnionej funkcji, twierdzi, że przetopienie wraku ma na celu uniemożliwienie wykrycia sprawców katastrofy (tzn. jego zdaniem zamachu) i ukarania winnych, jest więc działaniem ze wszech miar godnym potępienia.
Ale to dopiero początek, bo warto przypomnieć jedną z tez lansowanych przez sektę smoleńską, że wrak został przez Rosjan podrzucony na miejscu katastrofy, a prawdziwy samolot uprowadzony wraz z pasażerami. Stąd nieprzypadkowy tytuł jednego z artykułów w „Naszym Dzienniku” – „Wrak, czy wraki? ” i transparenty rozwieszane podczas kolejnych demonstracji z napisami: „Gdzie są ranni z katastrofy pod Smoleńskiem?”. Opinie, że niektórzy pasażerowie samolotu zostali uprowadzeni i nadal znajdują się w Rosji albo zostali zamordowani na Łubiance lub w tego typu miejscach, co jakiś czas pojawiały się w wypowiedziach niektórych najbardziej radykalnych wyznawców wspomnianej sekty, choć ostatnio wydaje się, że obowiązuje wersja dwóch wybuchów, a pozostałe wersje (helu, sztucznej mgły, dobijania rannych) zostały wycofane z użycia.
Na temat wraku po jego powrocie do Polski milczą politycy PiS i to milczenie moim zdaniem nie oznacza niczego dobrego. Nie zawsze, jak wiadomo, milczenie jest złotem. PiS unika jakichkolwiek wypowiedzi w tej kwestii, aby nie wiązać sobie rąk, a do walki ruszy dopiero, gdy szczątki samolotu znajdą się w kraju. Możliwe są różne scenariusze, ale spodziewać się należy wykorzystywania wraku do walki o władzę, atakowania rządu i osobiście premiera – tak jak dotychczas, bo brak przesłanek, aby było inaczej.
W interesie PiS‑u leży destabilizacja Polski i kryzys ekonomiczny, bo na fali ewentualnego kryzysu i towarzyszących mu demonstracji organizowanych przez związkową przybudówkę i podsycanych przez Rydzka pragną dorwać się do władzy. Na sytuację ekonomiczną i kryzys, zwłaszcza poza granicami Polski, wpływu nie mają, ale na destabilizację sytuacji w kraju wpływ mogą mieć, do tego wrak samolotu, traktowany jako swojego rodzaju relikwia, nadaje się znakomicie.
Pojawią się więc pomysły różnego rodzaju pomników, powróci pomysł wielkiego monumentu Najwybitniejszego Prezydenta, Wielkiego Męża Stanu i Patrioty Lecha Kaczyńskiego, szacunku dla Wraku i jego „godnego” upamiętnienia, być może na wzór przedwojennej ustawy o ochronie czci marszałka Piłsudskiego taką czcią objęty zostanie L. Kaczyński.
Dużą rolę z pewnością odegra nieoceniona Marta Kaczyńska, a dołączany do „Gazety Polskiej” hagiograficzny film pt. „Córka” jest być może pierwszym krokiem na tej drodze.
Powtarzam – sprowadzenie wraku do Polski nie zakończy problemów z nim związanych, ale raczej je rozpocznie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o