Wydarzyło się: 14 września

0
64
Wydarzyło się 14.09
fot. Wiktor Mazurowski, Pożar Moskwy w 1812 roku.
REKLAMA

14 września 1812 roku Wielka Armia pod dowództwem Napoleona Bonaparte wkroczyła do Moskwy.

Choć w pierwszej dekadzie XIX wieku Francja zdominowała Europę Zachodnią i Środkową, nie zdołała złamać potęgi Wielkiej Brytanii, która przez lata wspierała opozycję antyfrancuską na kontynencie. Napoleon Bonaparte wprowadził blokadę morską w całej Europie, aby zrujnować brytyjską gospodarkę, ta bardzo mocno uderzyła w kraje będące sojusznikami Francji, w tym Rosję, która coraz bardziej odchodziła od wcześniejszych porozumień. Cesarz Francuzów chcąc wymusić na carze Aleksandrze przestrzeganie regulacji postanowił działać. Wielonarodowa Wielka Armia pod pretekstem odzyskania ziem polskich wkroczyła na tereny rosyjskie.

REKLAMA

Początkowo Rosjanie stosowali taktykę spalonej ziemi i unikali starcia – do pierwszej większej bitwy doszło dopiero na początku września, gdzie pod Możajskiem Wielka Armia rozbiła siły rosyjskie. Pomimo klęski car pozostawał głuchy na propozycje pokojowe.

14 września 1812 roku oddziały Napoleona wkroczyły do opustoszałej z pozoru Moskwy. Rosjanie wiedząc o zbliżających się siłach nieprzyjaciela wywieźli majątki, żywność, a nawet ludzi w głąb kraju, aby nie pozwolić Francuzom na wykorzystanie napotkanych zasobów. Dodatkowo w mieście zgromadzono zapasy materiałów łatwopalnych i wybuchowych, które wykorzystano podczas wejścia Wielkiej Armii. Zorganizowane grupy podpalaczy wzniecały ogień. Po kilku dniach udało się opanować pożar miasta. Napoleon słał kolejne propozycje pokojowe do cara, ale Aleksander odmawiał. Po miesiącu pobytu w Moskwie Bonaparte zdecydował się zawrócić swoją armię. Rozpoczął się nowy etap wojny.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o