0
53
Wydarzyło się 16.09

16 września 1928 roku Feliks Więcek zwyciężył w pierwszej edycji Tour de Pologne.

Sport odgrywał ważną rolę w życiu mieszkańców odradzającej się Rzeczpospolitej. Jedną z najbardziej popularnych dyscyplin stało się kolarstwo szosowe. Cyklicznie organizowano mniejsze wyścigi. Zdaniem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów i Przeglądu Sportowego brakowało imprezy rozgrywającej się na terenie całej Polski. Biorąc za wzór Tour de France postanowiono we wrześniu 1928 roku zorganizować I Bieg Kolarski Dookoła Polski. Honorowy patronat nad wyścigiem objął ówczesny prezydent Ignacy Mościcki.

Trasa imprezy została podzielona na 8 etapów, liczących łącznie 1491 kilometrów. Z warszawskiego toru Dynasy wystartowało 71 kolarzy. Pierwszy etap z Warszawy do Lublina zwyciężył Eugeniusz Michalak, który z miejsca stał się faworytem do końcowego triumfu. Plany pokrzyżował mu Feliks Więcek, który wygrywał w kolejnych 5 etapach. Kolarze w tym czasie odwiedzili Lwów, Rzeszów, Kraków, Wieluń, Poznań i Łódź. Ostatni etap z Łodzi do Warszawy zwyciężył Zygmunt Wisznicki, a na 10. miejscu przyjechał do mety wspomniany Więcek, który ostatecznie wygrał w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Warto zaznaczyć, że drogi nie przypominały tych dzisiejszych. Kolarze wielokrotnie borykali się z pękniętymi oponami z powodu stanu kamienistych szos. Dodatkowo istotnymi problemami stały się oparzenia słoneczne, wynikające z wielogodzinnego wystawienia cyklistów na promieniowanie słoneczne. Wysiłek startujących doceniali dziennikarze Przeglądu Sportowego bacznie relacjonując kolejne etapy wyścigu, który okazał się tak dużym sukcesem, że szybko stał się jedną z najważniejszych imprez sportowych w Polsce.