Wydarzyło się: 17 września

0
36
Solidarność logo
REKLAMA

17 września 1980 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

W 1980 roku sytuacja gospodarcza Polski wydawała się tragiczna. Rząd próbując ratować sytuację zapowiedział podwyżkę cen żywności, co spotkało się z niezadowoleniem społecznym. Latem przez kraj przetoczyła się fala strajków.

REKLAMA

14 sierpnia 1980 roku rozpoczęto protest w Stoczni Gdańskiej. Komitet strajkowy zażądał przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, wzniesienia pomnika ofiar Grudnia 1970 roku, uszanowania praw pracowniczych oraz przedstawił żądania socjalne. W celu koordynacji strajków w kraju powołano Międzyzakładowy Komitet Strajków. Dodatkowo do stoczni przybywali przedstawiciele inteligencji, chcący pomóc strajkującym robotnikom w rozmowach z władzą. Ustalono 21 postulatów, które łączyły kwestie ekonomiczne oraz polityczne. Za najważniejszy punkt uważa się zorganizowanie niezależnych związków zawodowych. Ostatecznie po kilkunastu dniach strajku protestujący zwyciężyli i 31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienia sierpniowe z reprezentacją władz, która zobowiązała się spełnić postulaty stoczniowców.

W końcu 17 września 1980 roku oficjalnie powołano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Na czele organizacji stanął Lech Wałęsa. Wkrótce szeregi „Solidarności” liczyły niemal 10 mln członków.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o