Wydarzyło się: 18 września

0
65
Jerzy Kukuczka
fot. A. Hajzer, Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki
REKLAMA

18 września 1987 roku Jerzy Kukuczka wszedł na szczyt Sziszapagama i tym samym zdobył jako drugi himalaista w historii Koronę Himalajów oraz Karakorum, wspinając się na wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tys. m n.p.m.

Jerzy Kukuczka, urodzony w 1948 roku w Katowicach, początkowo uprawiał podnoszenie ciężarów, aż do momentu otrzymania lekarskiego zakazu. Wspomniany trening pomagał w późniejszych latach – himalaista odznaczał się niezwykłą wytrzymałością fizyczną.

REKLAMA

Pochodząc z góralskiej rodziny, dość szybko zainteresował się wspinaczką wysokogórską, która stała się jego życiową pasją. Kukuczka uwielbiał wyzwania – chciał się wykazać w jak najtrudniejszych warunkach. W latach 1979-1987 zdobył 14 ośmiotysięczników jako drugi w historii. Pierwszemu zdobywcy, Niemcowi Reinholdowi Messnerowi, zajęło to aż 16 lat. Tymczasem Kukuczka, nie chodząc na łatwiznę wyznaczał nowe trasy, wchodził jako pierwszy na szczyty niezdobyte wcześniej zimą, nierzadko mierząc się z ekstremalnie trudnymi warunkami. Zresztą warto odnotować, iż 6 ośmiotysięczników zdobył w ciągu niecałych 2 lat.

Niestety, 2 lata po osiągnięciu wspomnianego sukcesu Jerzy Kukuczka zginął. 24 października 1989 roku podczas wchodzenia na Lhotsę, niezdobytą dotąd drogą przez południową ścianę, na 200 metrów przed szczytem odpadł od ściany i spadł w lodową przepaść.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o