Wydarzyło się: 4 października

0
42
Plakat promujący Orient Express
Plakat promujący Orient Express
REKLAMA

4 października 1883 roku odbył się pierwszy przejazd pociągu Orient Express.

Pomysłodawcą Orient Expressu był Georges Nagelmacker, który podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych zafascynował się ideą pociągów dalekobieżnych. Belg próbował stworzyć luksusowe pojazdy, które zapewniłyby odpowiedni komfort pasażerom podczas podróży. Do realizacji koncepcji potrzebny był spory kapitał. Dodatkowo wyzwaniem okazało się wynegocjowanie prawa do podróżowania przez Europę. Ostatecznie Nagelmacker dopiął swego, również dzięki pomocy króla Belgii Leopolda II Koburga.

REKLAMA

4 października 1883 roku odbył się pierwszy przejazd pociągu Orient Express. Podróż rozpoczęła się w Paryżu i następnie przejeżdżano przez Monachium i Wiedeń. Pasażerowie docierali do Giurgiu w Rumunii, po czym musieli przesiąść się na prom przez Dunaj. Później podróżujący w Ruse w Bułgarii wsiadali do mniej luksusowego pociągu, udającego się przez Warnę do Konstantynopola. Pociąg rozwijał prędkość 80 km/h. Przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem.

W kolejnych latach ugruntowała się główna trasa podróży – z Paryża do Stambułu przez Strasburg, Monachium, Wiedeń, Budapeszt, Bukareszt i Warnę.
Wyprawa rozpalała wyobraźnię wielu ludzi. Dodatkowo Orient Express stał się inspiracją dla książek i filmów. Najsłynniejszym dziełem związanym z pociągiem był kryminał Agathy Christie „Morderstwo w Orient Expressie”.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o