Wydarzyło się: 5 października

0
42
Wydarzyło się 5 października
Pierwsza strona bulli papieskiej 'Inter gravissimas', która dotyczy wprowadzenia kalendarza gregoriańskiego
REKLAMA

Według kalendarza gregoriańskiego, który obecnie stosujemy w Polsce, 5 października 1582 nie miał miejsca.

Przez wieki w Europie liczono dni, miesiące i lata według kalendarza juliańskiego, wprowadzonego w 45 roku p.n.e. przez Juliusza Cezara. Z czasem zauważono, iż ustalona rachuba czasu nie zgadza się z rzeczywistością. Kalendarz juliański spóźniał się o dzień na 128 lat. Próby skorygowania błędu nie przynosiły zadowalających rezultatów.

REKLAMA

Przełomem okazał się pomysł Luigiego Giglio, XVI-wiecznego lekarza i astronoma, który po jego śmierci trafił do kurii rzymskiej i został wcielony w życie. W końcu 24 lutego 1582 roku papież Grzegorz XIII wydał bullę „Inter gravissimas”. Dokument wprowadzał nową rachubę czasu tzw. kalendarz gregoriański. Postanowiono, iż po 4 października 1582 roku nastąpi bezpośrednio 15 października 1582 roku, aby skorygować dotychczasowe błędy. Dodatkowo zmodyfikowano zasady obliczania lat przestępnych. W ten sposób kalendarz gregoriańskiego względem rzeczywistego czasu „gubi” dzień dopiero po ponad 3000 lat.

Polska, Hiszpania, Portugalia oraz niektóre państwa włoskie wprowadziły nowinkę od razu w obieg. Reforma przebiegała szybciej w krajach katolickich niż protestanckich czy prawosławnych. Dla przykładu Grecja przyjęła kalendarz gregoriański dopiero w 1923, jako ostatnie państwo europejskie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o