Wydarzyło się: 8 września

0
180
Znicze
REKLAMA

8 września 1968 roku podczas uroczystości dożynkowych obchodzonych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie Ryszard Siwiec dokonał aktu samospalenia protestując przeciwko inwazji na Czechosłowację.

Ryszard Siwiec, urodzony w 1909 w Dębicy, był z wykształcenia filozofem. Po zakończeniu studiów podjął pracę w urzędzie skarbowym. Podczas II wojny światowej należał do Armii Krajowej, a po 1945 pracował jako księgowy – nie podjął się pracy jako nauczyciel historii, choć miał taką możliwość, był bowiem przeciwny odgórnemu fałszowaniu dziejów.

REKLAMA

Przez lata nie godząc się z komunistyczną rzeczywistością, redagował i rozsyłał ulotki pod pseudonimem „Jan Polak”. W 1968 roku z niepokojem obserwował wydarzenia w Czechach, gdzie po protestach studenckich i zainicjowaniu przez miejscowy reżim reform łagodzących ustrój komunistyczny, państwa Układu Warszawskiego dokonały zbrojnej inwazji. Doniesienia o wspomnianych wydarzeniach wstrząsnęły Siwcem. W drodze do Warszawy na zbliżające się uroczystości dożynkowe napisał list pożegnalny do żony i dzieci.

Podczas wydarzenia transmitowanego przez telewizję i radio zaczął rozrzucać ulotki, a następnie polał się rozpuszczalnikiem i podpalił, wykrzykując antykomunistyczne hasła. Mimo że świadkowie niemal natychmiast rozpoczęli próby ugaszenia ognia, Siwca nie udało się uratować – zmarł w szpitalu po czterech dniach od opisanego zdarzenia. Media przemilczały incydent. Informację o jego czynie podało po raz pierwszy radio Wolna Europa w kwietniu 1969.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o