Bernie Taupin

0
23

Jeśli Eltona Johna zaliczyć do grona najwybitniejszych artystów muzyki pop, to Berniego Taupina umieścić należy w gronie najsłynniejszych tekściarzy w historii muzyki rozrywkowej. Ten współtwórca wielkich sukcesów Eltona – 22 maja kończy 70 lat.
Bernie Taupin od zawsze jest poetą, od czasu do czasu bywa piosenkarzem, od niedawna jest też twórcą sztuki wizualnej. Światu znany jest jednak przede wszystkim jako autor świetnych tekstów do znakomitych piosenek, które już dawno zyskały rangę standardów.

W filmie Rocketman, który na ekranach kin pojawił się w maju ubiegłego roku, rolę oddanego autora słów piosenek Eltona Johnna, rolę – jak pisano w mediach – ważną, ciepłą i przyjazną wykreował Jamie Bell. Bernie w jego ujęciu stał się postacią szlachetną i odpowiedzialną. Przy czym należy sądzić, że w stosunku do rzeczywistej osoby (przynajmniej w relacji z Eltonem) w kreacji Bella raczej niczego nie przerysowano.
Taupin urodził się na farmie niedaleko Sleaford, w angielskim hrabstwie Lincolnshire. Tradycja katolicka, w której był wychowywany oraz zamiłowanie do literatury, zwłaszcza poezji, zaszczepione mu przez matkę i dziadka, wpłynęły na jego wyobraźnię i romantyczną wrażliwość. Teksty piosenek, takich jak: Sixty Years On, Burn Down The Mission, Tower Of Babel, Ticking, czy Where To Now St.Peter? są tych wpływów stosownymi przykładami. Trzeba też przyznać, że znaczenie dla rozwoju literackiego postrzegania świata miał dla młodziutkiego poety ruch flower power z jego barwną i ujmującą, choć utopijną filozofią.
A jeśli chodzi o współpracę z Eltonem? 17 czerwca 1967 roku tygodnik New Musical Express wydrukował ogłoszenie. Poszukiwano nowych talentów, głównie w dziedzinie kompozytorskiej. Elton John zainteresował się tym, a że poszukiwano także tekściarzy, na ogłoszenie odpowiedział 17-letni Bernie Taupin.
Startowym efektem współpracy Eltona i Taupina była piosenka I’ve Been Loving You, a pierwszy wspólny album Empty Sky ukazał się w 1969 roku. Wielkim sukcesem okazała się piosenka Your Song, otwierająca wydaną w 1970 roku płytę Elton John. Pomiędzy rokiem 1972 a 1975 Elton nagrał z tekstami Taupina siedem albumów, które na listach bestsellerów stawały się numerami jeden.
W tamtym czasie Elton powiedział: piszemy około 25 lub 30 piosenek rocznie, nie uważam, że to jest wiele, gdybyśmy chcieli, moglibyśmy z Berniem napisać ich 150. Nawet, jeżeli były to tylko przechwałki, to jednak trzeba stwierdzić, że John jest jednym z najpłodniejszych kompozytorów w historii pop-rocka, a jego spółka z Taupinem może spokojnie konkurować z takimi tandemami, jak: Lennon-McCartney czy Jagger-Richard.
By, choć wycinkowo, poznać twórczość Taupina można pochylić się nad jego tekstami, które zostały wykorzystane w piosenkach jednego z najpiękniejszych albumów w historii popu – Goodbye Yellow Brick Road Eltona Johna. Oto fragment tekstu pochodzącej z tej płyty piosenki Candle In The Wind, poświęconej Marilyn Monroe (po latach, w zmienionych słowach, dedykowanej lady Dianie): Myślę, że żyłaś jak świeca na wietrze / Nie wiedząc gdzie schronić się przed deszczem / Oddałbym wiele by móc cię poznać / Byłem jednak tylko dzieckiem / Twój płomień dawno już zgasł / Twoja legenda nigdy nie umrze / Samotność była najtrudniejszą rolą, jaką przyszło ci zagrać / Hollywood stworzył gwiazdę / Ale ty zapłaciłaś za to cierpieniem / Żegnaj Normo Jean / Pisze to młody człowiek, który widział w tobie coś więcej niż tylko gwiazdę / i więcej niż Marilyn Monroe.
Taupin, co warto podkreślić, jest nie tylko autorem tekstów piosenek Eltona Johna, napisał słowa do utworów m.in. zespołów Heart, Starship czy Alice Cooper. W 2002 roku Willie Nelson i Kid Rock nagrali piosenkę Last Stand In Open Country. Jej tytuł został zaczerpnięty z pierwszej płyty Taupina i jego zespołu Farm Dogs. Zresztą na krążku Nelsona (The Great Divide) pojawiły się teksty Taupina także w piosenkach This Face oraz Mendocino County Line.
W 2004 roku poeta współpracował z Courtney Love przy jej debiutanckim albumie America’s Sweetheart. Rok później napisał tekst do piosenki What I Really Want For Christmas, która znalazła się na płycie legendarnego lidera The Beach Boys – Briana Wilsona. W 2006 roku otrzymał „Złoty Glob” w kategorii „Najlepsza piosenka” za słowa do utworu argentyńskiego kompozytora Gustavo Santaolalla – A Love That Will Never Grow Old. Piosenka ta ozdobiła ścieżkę dźwiękową głośnego filmu Tajemnica Brockeback Mountain.
Oprócz muzyki, Taupin większość czasu spędza na tworzeniu sztuki wizualnej, którą od dziesięciu lat wystawia w galeriach amerykańskich i kanadyjskich, wśród nich w Beverly Hills w światowej sławy Galerie Michael.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o