Deep Purple In Rock

0
95
borowiec1332

To była piąta płyta w dyskografii zespołu, za to pierwsza, która uczyniła zeń megagwiazdę. Obok albumów Led Zeppelin II oraz Paranoid Black Sabbathh stała się fundamentem dla heavy metalu. Prace nagraniowe rozpoczęte w sierpniu 1969 roku trwały w studiach IBC, De Lane Lea i Abbey Road do maja roku następnego.
Album, wydany w czerwcu 1970 roku, otwierał porywający Speed King. Niespełna sześciominutowy utwór, który został zarejestrowany na początku listopada 1969 roku. Król szybkości, cytując rockową klasykę (Good Molly Miss Molly, Tutti Frutti), niczym rozpędzony ekspres zaprezentował talent, wyobraźnię i umiejętności muzyków. Znalazły się w nim szaleńcze popisy wokalne Iana Gillana, w partii środkowej znakomity dialog organów Hammonda Johna Lorda i gitary Ritchie’go Blackmore’a, i – dla dopełnienia całości – nienaganna, pełna poweru jazda sekcji rytmicznej.
Drugi utwór na płycie – Bloo­dsucker, kontynuował uderzenie Króla szybkości. Zwarty i soczysty, gdyby został wydany na singlu, z powodzeniem mógłby ścigać się na ówczesnych listach przebojów.
Jako trzeci numer (bodaj najsłynniejszy z płyty) zarejestrowany został Child In Time. Basista John Glover wspominał niegdyś: Wspólne wakacje z Ianem Paicem (perkusista) i Ritchiem Blackmorem to była jedna z pierwszych rzeczy po moim dołączeniu do grupy. Pływaliśmy łodzią po Tamizie i słuchaliśmy całego mnóstwa płyt. Jedną z nich był wydany w 1969 roku krążek kalifornijskiej grupy It’s A Beautiful Day, ale szczególnego znaczenia nabrał pochodzący zeń utwór Bombay Calling. Przy okazji wspólnego jammowania wzięto go na warsztat. Przerodził się z czasem w zupełnie nową kompozycję będącą pierwowzorem Child In Time, jednak podobieństwo linii melodycznej wstępu pozostało.
Prace nagraniowe nad Dzieckiem w czasie rozpoczęto w listopadzie 1969 roku. Powstała rzecz niezwykła, w której znaczące miejsce znalazły zarówno tworzące nastrój (już w introdukcji) klawisze Lorda, jak i budujące napięcie pozostałe instrumenty. Całość stała się jednak przede wszystkim popisem wokalnym Gillana, który w swoistym crescendo potrafił kilkakrotnie przechodzić od cichego śpiewu do dramatycznego krzyku. Słodkie dziecko w czasie ujrzysz linię/linię dzielącą dobro od zła/Patrz, oto ślepiec strzela do świata/lecące kule zbierają swe żniwo/Jeśli byłeś zły/o Boże, na pewno byłeś/i nie trafił cię lecący ołów/lepiej zamknij oczy, schyl głowę/i czekaj na rykoszet/Chcę usłyszeć twój krzyk. Jeden z recenzentów nazwał kompozycję dziesięciominutowym tour de force zespołu.
Drugą stronę płyty otwierał Flight Of The Rat, niespełna ośmiominutowy utwór ze znakomitą jazdą klawiszy Lorda, ostrym, pełnym czadu graniem Iana Paice’a na bębnach, zgrabnymi solówkami Balckmore’a z ewidentnymi odniesieniami do brzmień Jimi’ego Hendrixa.
Po Locie szczura następował Into The Fire, najkrótszy kawałek na płycie, za to ozdobiony jędrnym i ciężkim jak czołg riffem. Numer został zarejestrowany podczas sesji w studiach IBC w końcu listopada 1969 roku. Zatrzymaj wykrwawianie umysłu, nim będzie za późno/posłuchaj uważnie tego, co do ciebie śpiewam/…/zmierzasz w ogień. W tamtym czasie uznano, że zarówno Flight Of The Rat, jak i Into The Fire to antynarkotykowe manifesty.
Następnym na płycie stał się utwór Living Wreck. Kompozycja, podobnie jak Speed King, została zarejestrowana w początkowym okresie pracy nad płytą. Inżynier Andy Knight (dźwiękowiec) tak wypowiadał się o tym kawałku: prezentuje moje ulubione brzmienie perkusji, jest autentycznie żywe, metaliczne i ciężkie.
Według niektórych członków zespołu, z Rogerem Gloverem na czele, Living Wreck nie był jednak tak dobry, jak inne kawałki na płycie. Ale to rzecz gustu.
Całość zamykała kompozycja Hard Lovin Man, rejestrowana ponoć w dzień Nowego 1970 Roku. Basista zespołu mówił: to mój ulubiony kawałek na tym albumie, jest tu tak wiele ognia, solo Jona Lorda jest tak bardzo bliskie tego, co wykonuje na scenie, to numer, który oddaje prawdziwy charakter zespołu.
Płyta w zestawieniu bestsellerów w rodzimej Anglii dotarła do pozycji czwartej, w Niemczech i Australii uplasowała się na czele. W wielu krajach, w tym takich jak: USA, Argentyna, Francja czy Holandia, uzyskała status złotej.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o