Gdy James Brown czuł się świetnie

0
47

James Brown55 lat temu ukazał się singel Jamesa Browna z piosenką I Got You (I Feel Good). Kompozycja z nośnym popowym refrenem i zaciekłym rytmem zapoczątkowała najlepszy okres w karierze artysty, stając się wielkim soulowo-funkowym hitem.

James Brown, powszechnie zwany ojcem chrzestnym soulu, był jedną z największych postaci w historii muzyki. W rankingu wszech czasów pod względem liczby wydanych płyt, uplasował się tuż za Elvisem Presleyem. W amerykańskim zestawieniu przebojów rhythm and bluesowych ulokował aż 116 numerów. Był jak nieokiełznane tornado i to nie tylko estradowe.
Dzieciństwa nie miał łatwego, stąd też jego późniejsze kłopoty z prawem. Wychowywany był przez ciotkę (właścicielkę domu schadzek w Augusta), od najmłodszych lat imał się różnych zajęć: czyścił buty, sortował bawełnę, pracował w stacji obsługi samochodów, a nieco później grał w baseball i uprawiał boks. Marzył o karierze sportowej. Jako szesnastolatek oskarżony został o włamania do samochodów, przez co cztery lata spędził w zakładzie karnym. Zanim tam trafił zaczął śpiewać w kościelnym chórze baptystów. Dzięki temu muzyka gospel stała się dlań ziarnem, z którego wykiełkowały późniejsze muzyczne pasje. Pasje, które przyniosły światu takie hiciory jak I Got You (I Feel Good).

REKLAMA

Ten legendarny numer to właściwie dwunastotaktowy blues z mocarną, instrumentalną aranżacją, podobną do poprzedniego hitu – Papa’s Got a Brand New Bag. Zawierał ten sam zaakcentowany pierwszy takt, charakterystyczny dla brownowskiego stylu funky-soul.
I Got You (I Feel Good) powstał na podstawie napisanej przez Browna wcześniejszej kompozycji I Found You, zawierającej bardzo podobną melodię i tekst. Piosenka została nagrana przez jego podopieczną Yvonne Fair, a następnie wydana na singlu w 1962 roku. Brown przyznał potem: Dobrze poradziła sobie z tą piosenką, łącznie z krzykiem. Kiedy sam ją potem nagrywałem, trochę zmieniłem tekst.

W 1964 roku artysta nagrał wczesną wersję I Got You (I Feel Good) z nieco inną aranżacją oraz świetną linią saksofonu barytonowego. Wersja ta pojawiła się na albumie Smash Records Out of Sight. Tamtego też roku artysta wraz z grupą wokalną The Famous Flames wykonał ją w adresowanym do młodzieżowej widowni filmie Ski Party. Nawiasem mówiąc, Mick Jagger musiał tę komedię nie raz oglądać, aby do swoich występów tak udanie „zaadaptować” zaprezentowany w niej taneczno-estradowy ruch Browna. Zresztą, dla frontmana zespołu The Rolling Stones Brown był nie tylko wielkim artystą, ale także serdecznym przyjacielem, o którym tak mówił: Miał mnóstwo energii, zawsze pozostawał profesjonalistą. Bardzo mi pomógł na początku mojej kariery.
Powszechnie znana wersja przeboju Browna została zarejestrowana w maju 1965 roku, w studiu nagraniowym Criteria w Miami. Z tekstu hitu, okraszonego co rusz okrzykami, tryskało znakomite samopoczucie artysty: Czuję się świetnie – wiedziałem, że tak będzie / Czuję się świetnie (…) / Kiedy trzymam Cię w ramionach, wiem, że nic złego nie mogę Ci zrobić / Gdy trzymam Cię w ramionach, moja miłość Cię nie skrzywdzi! (…)/ Tak przyjemnie, tak przyjemnie, mam Ciebie! W piosence, co dodało jej dodatkowego smaku, znalazło się solo saksofonu altowego z charakterystycznymi synkopowanymi szesnastkami, autorstwa Maceo Parkera.

Spośród hitów Browna, które trafiły do zestawienia Billboard Hot 100, piosenka I Got You (I Feel Good) była najwyżej notowana i dotarła do trzeciego miejsca. Na liście Billboard Rhythm and Blues Singles utrzymywała się na topie sześć tygodni, zresztą tuż po blisko dwumiesięcznym przewodnictwie Papa’s Got a Brand New Bag – poprzednim hicie artysty.
Okrzyki Browna, występujące na początku i końcu I Got You (I Feel Good) były samplowane w numerach zarówno hip hopowych, jak i tanecznych. Piosenka była wielokrotnie wykonywana przez innych wykonawców, pojawiła się na ścieżkach dźwiękowych, m.in. w filmach: Wielki chłód, Good Morning Vietnam, Asterix i Obelix: Misja Kleopatra, K-9 czy choćby Kevin sam w domu 4. Warte podkreślenia jest też to, że i dziś bywa grana na imprezach sportowych, a dla przykładu w Lipsku, na tamtejszym Zentralstadion jest odtwarzana zawsze, gdy drużyna RB Leipzig strzela gola.
W 2000 roku w telewizji VH1 na liście 100 Greatest Songs in Rock and Roll hit Browna osiągnął 21. miejsce, na liście 100 Greatest Rock and Roll Dance Songs (również VH1) sklasyfikowano go na pozycji 75, natomiast w opublikowanym w 2004 roku na łamach magazynu Rolling Stone prestiżowym zestawieniu 500 najlepszych piosenek wszech czasów utwór ten znalazł się na miejscu 78.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o