Każdy oddech twój

0
126
borowiec1921
REKLAMA

Kompozycja Every Breath You Take znalazła się również na Synchronicity, ostatnim studyjnym albumie w karierze Police, nagrywanym w grudniu 1982 roku w Le Studio w Quebecu oraz w AIR Studios w Montserrat. Przypomnieć warto, że tytuł albumu odnosił się do teorii Carla Gustava Junga, dotyczącej (mówiąc najoględniej) znaczącego zbiegu okoliczności i jego roli w życiu człowieka.
Podczas pracy nad płytą, a zatem i samą piosenką, każdy z członków grupy pracował w innym pomieszczeniu. To, jak można sądzić, zostało przedstawione na okładce Synchronicity, na której każdy z muzyków znajduje się w odrębnej przestrzeni, równoległej względem dwóch pozostałych. Jak można przeczytać w książce 1001 albumów muzycznych, dzięki użyciu kamery przemysłowej Stewart Copeland grał na perkusji w stołówce połączonej ze studiem w Quebecu. Kłótnie dotyczące jego wyszukanego stylu doprowadziły do spotkania, na którym chciano zniszczyć taśmy z zarejestrowanym materiałem. Na szczęście jednak tak się nie stało.
Every Breath You Take to bardzo osobisty utwór Stinga. Jak na Police jest zadziwiająco prostym numerem, od razu jednak wpadającym w ucho. Oparto go na niezawodnej i sprawdzonej sekwencji akordów, użytej wcześniej przez Bena E. Kinga w przeboju Stand By Me. Kiedy doszło do rejestracji, zespół świadomie piosenkę uprościł. Usunął zagłuszającą bas dużą partię syntezatorową i zastąpił ją hipnotyczną gitarą Andy’ego Summersa.
Every Breath You Take to utwór klasyczny – stwierdził niegdyś Sting, i dodał: Jeżeli po akordzie durowym macie pokrewny akord molowy, to nie grzeszycie oryginalnością. Tekst utworu, który autor napisał na Jamajce po rozstaniu z pierwszą żoną, Frances Tomelty, robi wrażenie bolesnego wyznania po odejściu ukochanej. Jeśli jednak potraktować go jako kamuflaż, rzeczywista wymowa oddaje stan ducha i odzwierciedla intencje podglądacza, obsesyjnego „stalkera”, śledzącego wybraną, a będącą poza jego zasięgiem kobietę.
W wywiadzie dla pisma Rolling Stone, udzielonym w 1988 roku Sting potwierdził tę tezę: Pozornie jest to piosenka o miłości, bardzo uwodzicielska i romantyczna piosenka o miłości, ale opowiada też o obsesyjnym kontrolowaniu drugiej osoby. W odróżnieniu od „Stand By Me” to nie jest wspaniała szlachetna kompozycja na jeden temat. Jest bardzo wieloznaczna i dość mroczna.
Czas zatem na tekst w tłumaczeniu Wojciecha Manna. Każdy oddech twój,/każdy twój ruch,/każde zerwane zobowiązanie,/każdy twój krok/będę obserwował./Każdy z twoich dni,/każde twoje słowo,/każdą twoją grę,/każdą spędzoną noc/będę obserwował./Czy nie widzisz,/że należysz do mnie?/Jak moje biedne serce cierpi z każdym twoim krokiem./Każdy twój ruch,/każdą złamaną przysięgę,/każdy udawany uśmiech,/każde prawo, którego będziesz dochodzić,/będę obserwował./Od kiedy odeszłaś, zaginąłem bez śladu./Śniąc nocą, widzę tylko twoją twarz./Rozglądam się i nie mogę cię niczym zastąpić./I wciąż krzyczę – proszę kochana.
Do piosenki został nakręcony czarno-biały teledysk przedstawiający muzyków w bardzo skąpej scenografii. Wideoklip wyprodukowany przez duet Godley & Creme (muzycy zespołu Ten CC) zyskał pozytywne recenzje krytyków oraz pierwszą nagrodę MTV.
Singel z piosenką i jazzującą kompozycją Murder by Numbers, współautorstwa Andy’ego Summersa, stanął na szczycie notowań w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Irlandii oraz Południowej Afryce. W wielu innych krajach, m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, Francji, Holandii, Norwegii, Szwecji i Australii znalazł się w czołowej trójce.
U nas piosenka Every Breath You Take przez 9 tygodni plasowała się w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów III Programu Polskiego Radia. W 2004 roku w opublikowanym przez magazyn Rolling Stone zestawieniu 500 najlepszych utworów wszechczasów znalazła się na miejscu 84. W podobnym rankingu tygodnika Billboard została odnotowana na pozycji 25.
W książce Nathana Bracketta Legendarne przeboje rocka można przeczytać, że u schyłku lat osiemdziesiątych Sting, gdy otrzymał oficjalne dane, iż Every Breath You Take została zagrana w radiu ponad milion razy, stwierdził: Zupełnie jakby jedna stacja grała ten kawałek w kółko przez pięć lat. Byłem raczej przerażony myślą, że ta cholernie mroczna piosenka do tego stopnia opanowała eter.
W 1985 roku odpowiedzią na Every Breath You Take stała się kompozycja If You Love Somebody Set Them Free, wydana na pierwszym solowym albumie Stinga.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o