Krótkofalowiec Cliff

0
44
REKLAMA

Harry Roger Webb, bo tak właściwie nazywa się Cliff Richard, urodził się w Lucknow w Indiach, skąd pochodziła jego matka. Kiedy miał siedem lat, rodzina Webbów wyjechała do Anglii i osiedliła się w Londynie.
Po raz pierwszy Cliff wystąpił publicznie na imprezie tanecznej w towarzystwie grupy wokalnej, miał wówczas 14 lat. Był to początek ery rock and rolla, a choć gwiazda Presleya nie zaświeciła jeszcze pełnym blaskiem, to jednak wielu brytyjskich nastolatków próbowało go naśladować. Cliff czynił to perfekcyjnie. Wkrótce, ponoć po tym, jak zobaczył koncert Billa Haleya w Londynie, wstąpił do zespołu Dave Teague Skiffle Group, a potem wraz z innymi muzykami wystartował jako The Drifters, wtedy też przeobraził się w Cliffa Richarda. Demonstracyjna taśma trio trafiła do wytwórni EMI, a zespół zaprezentował się w telewizyjnym show Jacka Gooda Oh Boy. Okazało się jednak, że za oceanem działa już grupa wokalna pod nazwą The Drifters. Tym samym Cliff, angażując jednocześnie lepszych muzyków, postanowił zmienić nazwę grupy na The Shadows. Po nagraniu debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu Cliff wschodząca gwiazda brytyjskiego rock and rolla pojawiła się w filmie Serious Charge. Jedna z trzech wykonywanych tam piosenek – Livin Doll, dotarła do pierwszej pozycji angielskiej Top Twenty. W samym tylko roku 1959 singel z tym kawałkiem sprzedano w ilości 2 milionów egzemplarzy. W marcu 1986 nowa wersja piosenki, wykonana z The Young Ones, przewodziła brytyjskiej liście przebojów przez trzy tygodnie.
Następny krążek Cliffa – Travelin Light – powtórzył dokonania Livin Doll. Przez kolejne sześć lat artysta regularnie wygrywał plebiscyty popularności w kategorii wokalista roku. Zdobył 4 złote płyty i 21 srebrnych. W pierwszej dziesiątce brytyjskiej listy przebojów ulokował aż 25 piosenek. Wśród nich były: Fall In Love With You, I Love You, The Young Ones, Bachelor Boy, Summer Holiday, Lucky Lips.
W drugiej połowie lat 60., zresztą po klęsce na rynku amerykańskim, artysta przeżywał trudne chwile. Przełomem stała się piosenka Congratulations, którą Cliff, co prawda, wyśpiewał tylko drugie miejsce w konkursie Eurowizji, ale którą w krótkim czasie śpiewała cała Europa. Potem były kolejne przeboje, w tym trzecia piosenka Eurowizji z 1973 roku Power To All Our Friends. W tym też roku Radio Luxembourg przyznało piosenkarzowi nagrodę Srebrnego Lwa za całokształt działalności artystycznej.    
Jeszcze w 1966 roku, po zaangażowaniu się w misję gorliwego chrześcijaństwa, Cliff był bliski porzucenia kariery piosenkarskiej. Zdecydował się jednak na kontynuowanie obranej drogi, traktując śpiewanie jako pozytywny wyraz swojej wiary. Od czasu swojego jednoznacznego opowiedzenia się po stronie Ewangelii Richard nigdy nie bał się wyrażać niepopularnych poglądów, często nawet musiał znosić drwiny z jego światopoglądowych założeń. Na scenie jednak nigdy nie przyjmował postawy Chrystusowego bojownika. Przy tym wszystkim nagrywał bożonarodzeniowe superhity, ot, jak choćby jeden z największych w historii muzyki – Mistletoe And Wine w 1988 roku.
U nas Richard jako chrześcijanin dał się poznać w kazaniach ewangelizacyjnych wygłoszonych w Warszawie latem 1986 roku. Ukazała się wtedy jego książka zatytułowana Ty, ja i Jezus (wydawnictwo PAX). Wydał również autobiografię Kim jest Cliff?, która w 1991 roku trafiła także na nasz rynek księgarski.
Trzydzieści dwa lata temu Cliff – jako pierwszy po Beatlesach – z rąk królowej Elżbiety II odebrał Order Imperium Brytyjskiego
W swojej dotychczasowej karierze sprzedał ponad 250 milionów płyt. Na jego dorobek składa się niemal 70 albumów i ponad 120 singli. Z jego udziału w nagraniach dumni są artyści tacy jak: Elton John, Stevie Wonder czy Van Morrison. W latach 60, jak by nie było w erze Beatlesów, w brytyjskiej Top Twenty Cliff miał najwięcej numerów jeden, więcej niż chłopcy z Liverpoolu. 25 października 1995 za całokształt twórczości artysta otrzymał tytuł szlachecki. W minionym roku wydał swój kolejny album, zatytułowany Solicious.
I jeszcze jedno, jako krótkofalowiec Cliff Richard posiada amerykański znak W2JOF.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o