Serce ze złota

0
258

Wydany na singlu w styczniu 1972 roku utwór Heart Of Gold nie był hitem oszałamiającym. Pozostaje jednak największym przebojem w historii dokonań Neila Younga, artysty wielce zasłużonego.

REKLAMA

Do samego utworu, jak i wydanego w lutym 1972 roku albumu Harvest, na którym został zamieszczony, trafiłem dopiero po wielu latach. Z perspektywy czasu patrząc chyba bliżej mi było do repertuaru kwartetu Crosby, Still, Nash & Young, niż do solowych propozycji Younga. Pal licho jednak moje upodobania.

Trzeba przyznać, że autor Heart Of Gold wykorzystał fakt, że zespół, z którym odbył udaną trasę latem 1970 roku przyczynił się do wzrostu jego popularności. Dzięki temu jesienią zdecydował się ruszyć na solowe akustyczne tournée po Ameryce. Na początku 1971 roku trafił do Nashville, gdzie miał wystąpić w programie The Johnny Cash Show. W stolicy muzyki country, podczas prób, spotkał się z Lindą Ronstadt i Jamesem Taylorem. Spotkanie przerodziło się w spontaniczną sesję nagraniową, a ta zaowocowała współbrzmieniem głosów artystów przy nagrywaniu hitu. Young, co istotne, miał już wtedy także inne nowe kompozycje, niektóre prezentowane podczas solowej trasy koncertowej. Wszystko to złożyło się na podwaliny pod jego nowy solowy album. Trzeba było tylko, by producent Elliott Mazer znalazł odpowiednich muzyków sesyjnych. Stało się to wkrótce.

Zarówno przed, jak i w czasie rejestracji albumu oraz flagowego utworu Young chciał zdystansować się od popularności, jaką cieszyli się Crosby, Still, Nash & Young. Zapragnął zwrócić się w stronę muzyki folk i country w taki sposób, by wypowiedzieć się poprzez wyluzowane granie z przyjaciółmi, bez jakiejkolwiek presji.

W książce 1001 albumów muzycznych Burhan Wazir (Times) napisał, że płyta Harvest była największym komercyjnym osiągnieciem sceny country-rockowej na Zachodnim Wybrzeżu i stała się opisem najbardziej frapujących obrazów w karierze Younga. Począwszy od tłumionej pogardy, którą słyszymy w piosence Alabama, cierpkiego potępienia korupcji na południu Stanów, poprzez niedający się zapomnieć, niezwykle osobisty The Needle And The Damage Done, aż po wzruszający i sentymentalny Old Man.

Warte wspomnienia są też inne kompozycje, ot, jak choćby mocno zorkiestrowana, podniosła There’s A World z symfoniczną aranżacją Jacka Nitzsche’a, czy rockowa, oparta na ciężkim brzmieniu Gibsona Les Paula Words (Between The Lines Of Age).

W magazynie Rolling Stone w artykule opublikowanym w 2003 roku stwierdzono, że album Harvest dał Youngowi jego jedyny numer jeden i pomógł przygotować scenę dla eksplozji soft-rocka w latach 70. Według Burhana Wazira „album często balansuje na granicy nijakości w stylu country, ale ostatecznie ratują go zdolności kompozytorskie autora”.

Czas na to i owo o Heart Of Gold. Piosenka została zarejestrowana podczas pierwszej sesji do Harvest, która odbyła się oczywiście w Nashville, w Quadrafonic Sound Studios i trwała od 6 do 8 lutego 1971 roku. Teraz tekst piosenki: Chcę żyć / Chcę dawać / Jestem poszukiwaczem (górnikiem poszukującym) serca ze złota / To te wrażenia, którymi nigdy się nie dzielę / To sprawia, że wciąż szukam serca ze złota / I się starzeję… /… / Byłem w Hollywood / Byłem w Redwood / Przepłynąłem ocean w poszukiwaniu serca ze złota / Byłem w mym umyśle – to taki piękny wers / To sprawia, że wciąż szukam serca ze złota / I się starzeję… / Sprawia, że wciąż szukam serca ze złota / I się starzeję… / Sprawiacie, że wciąż szukam serca ze złota / I dorastam… / Jestem poszukiwaczem serca ze złota.

Warto zwrócić uwagę, że sformułowanie „heart of gold” w jakiś sposób może odnosić się wprost do cennego złotego samorodka. Z drugiej jednak strony oznacza bardziej poszukiwanie prawdziwego skarbu (tam skarb, gdzie serce twoje?). W tym wypadku jest to ciągle poszukiwanie młodzieńcze, ale, jak można wnioskować, będące już w fazie zaawansowanego dojrzewania, odnoszącego się (jak chcą niektórzy) do dojrzewania całego pokolenia flower power.

Singel z piosenką stał się w karierze Younga żyłą złota i uplasował się na szczycie list bestsellerów zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie.

Według przytaczanego Burhana Wazira sukces Heart Of Gold zniechęcił Younga na kolejne trzy dekady do tego stopnia, że celowo pomijał kompozycję na swoich koncertach. Sam artysta tak się wypowiadał: Ta piosenka sprawiła, że znalazłem się na rozdrożu. Podróżowanie tam wkrótce stało się nudne i zacząłem zmierzać w kierunku rowu. Co by jednak nie mówił, był to utwór ważny, który po latach (w roku 2003) na prestiżowej liście 500 najlepszych piosenek wszech czasów magazynu Rolling Stone został ponownie doceniony i sklasyfikowany na miejscu 297.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o