Singlowy top wszech czasów – cz.1

3
107
REKLAMA

Krzysztof BorowiecOkres okołoświąteczny sprzyja różnorakim podsumowaniom. Jest zatem stosowna okazja, by przedstawić moją ponadczasową dwudziestkę małych krążków. Dziś druga, a za tydzień pierwsza dziesiątka tego zestawienia.
Nad moim Top 100 ślęczałem już lata temu, z czasem wykrystalizowała się czołowa dwudziestka. Na początek winienem jednak stosowne wyjaśnienie. Przedstawiam tu wyłącznie ranking singli, a nie utworów w ogóle. Zresztą takie podejście ułatwiło mi pracę i, nie ukrywam, stanowiło pewien wybieg, bo na przykład legendarna kompozycja Stairway To Heaven Led Zeppelin (nie licząc promocyjnego krążka radiowego) nie ukazała się na małym winylu.

Przedstawione utwory kształtowały mój muzyczny świat i związane z nim niegdyś emocje. Wszystkie pochodzą z lat 1962 – 1984. Top 20 nie obejmuje jednak singli polskich, wymagających (moim zdaniem) odrębnego ujęcia. Czy w przyszłości ranking ten pozostanie niezmieniony? Sądzę, że jego kształt już zawsze będzie podobny, ale trudno wykluczyć w nim przetasowania.

REKLAMA

20. QUEEN – BOHEMIAN RHAPSODY

Być może nawet jest to najsłynniejszy utwór w dziejach muzyki rozrywkowej. Wielu tak sądzi. Rapsodia powstała w głowie Freddie’go Mercury’ego, a prace nagraniowe trwały trzy tygodnie. Do części operowej Brian May, Freddie Mercury i Roger Taylor rejestrowali swoje partie wokalne po 10, a nawet 12 godzin dziennie. Tę sześciominutową suitę wydano na singlu 31 października 1975 roku. Krążek w latach 1975-76 stanął na szczycie wielu zestawień w świecie.

19. PROCOL HARUM – A WHITER SHADE OF PALE

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów w dziejach rocka. Był efektem fascynacji muzyką klasyczną lidera Procol Harum, Gary’ego Brookera. Partię organów oparto na jednym z tematów kantaty Vernigte Ruh’ beliebte Seelenlust J.S. Bacha, a linię basu wzięto z wiodącego motywu jego Arii na strunie G z III Suity orkiestrowej. Punktem wyjścia był poetycki, trochę surrealistyczny tekst Keitha Reida. Singel latem 1967 roku przez 6 tygodni przewodził angielskiemu zestawieniu.

18. SANTANA – SAMBA PA TI

To legendarny utwór z albumu Abraxas z 1970 roku. Został wydany na singlu trzy lata później, nie robiąc szczególnej kariery, a jednak Carlos Santana stworzył nim nowy wzorzec instrumentalnego utworu gitarowego. Niegdyś wymyślono u nas pojęcie „pościelówka”, określano nim nastrojową kompozycję wpływającą na damsko-męskie uniesienia w tańcu-przytulańcu. Gdyby stworzono listę pościelówek wszech czasów, Samba Pa Ti byłaby nań w ścisłej czołówce.

17. IKE AND TINA TURNER – RIVER DEEP MOUNTAIN HIGH

Na singlu piosenka ukazała się w maju 1966 roku. Zawierała pełen żaru tekst, kapitalny „drive” i niezwykłą ekspresję, stając się pierwszą spektakularną odsłoną „ściany dźwięku” Phila Spectora, jej producenta i współautora. Na singlu cieszyła się umiarkowanym powodzeniem, ale po latach została w pełni doceniona i uznano ją za klasykę rhythm and bluesa.

16. KING CRIMSON – EPITAPH

Pochodzący z debiutanckiego album zespołu utwór, wydano na singlu w październiku 1969 roku. Gęste faktury melotronowe, orkiestralna kolorystyka, zbieżność formalna z allegro sonatowym i klasycznie zorientowana patetyczna ekspresja (kapitalne frazowanie Grega Lake’a) uczyniły zeń sztandarowy utwór rocka symfonicznego. Pełen metafor i sugestywnego obrazowania tekst Pete’a Sinfielda, doskonale dopełniał całości.

15. BEATLES – HEY JUDE

Piosenkę, wydaną na singlu w sierpniu 1968 roku, napisał Paul McCartney starając się pocieszyć syna Johna Lennona, Juliana, po tym, jak Lennon odszedł do Yoko Ono. Krążek uplasował się na topie zestawień w wielu krajach i był najlepiej sprzedającym się małym winylem roku w Wielkiej Brytanii, USA, Australii i Kanadzie. Sprzedał się w ilości około ośmiu milionów egzemplarzy.

14. DEEP PURPLE – SMOKE ON THE WATER

Utwór z jednym z najbardziej rozpoznawalnych riffów w historii, autorstwa Ritchiego Blackmore’a, został po raz pierwszy wydany na albumie Machine Head w 1972 roku. Na singlu wydano go w maju roku 1973. Tytuł odnosił się do pożaru, jaki członkowie zespołu zobaczyli z hotelu nad Jeziorem Genewskim. Kompozycja zajęła 4. miejsce w zestawienia Greatest Guitar Riffs Ever pisma Total Guitar, natomiast magazyn Q umieścił ją na 12. miejscu listy 100 najlepszych utworów gitarowych.

13. ROLLING STONES – SATISFACTION

Singel z piosenką, wydany w czerwcu 1965 roku, był siódmym w dyskografii zespołu, a zarazem pierwszym, jaki wszedł na szczyt list po obu stronach Atlantyku. W 2004 roku hit został sklasyfikowany na 2. miejscu listy 500 najlepszych utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Ciekawe jest to, że Mick Jagger (autor tekstu) i Keith Richards (autor riffu i całego pomysłu) byli przeciwni wydaniu piosenki na singlu. Polski muzykolog Jan Weber nazwał kompozycję dwudziestowiecznym odpowiednikiem V Symfonii Ludwika van Beethovena.

12. FREE – ALL RIGHT NOW

Ta nieskomplikowana tekstowo piosenka Andy’ego Frasera i Paula Rodgersa, ze znakomitym riffem 20-letniego gitarzysty – Paula Kossofa, została zarejestrowana w styczniu 1970 roku. Producent Chris Blackwell, wyczuwszy w nagraniu moc rockowego hitu, doprowadził do skrócenia 5 i półminutowej wersji z albumu Fire And Water o ponad 70 sekund. To pozwoliło wydać kawałek na singlu, który docierając do pozycji 2. w Wielkiej Brytania i 4. w USA przyniósł milionowe wpływy.

11. BRUCE SPRINGSTEEN – BORN TU RUN

Tekst piosenki, napisany w formie listu do ukochanej, kapitalnie uwypuklała pełna podniosłego poweru muzyka. Kiedy album Born To Run nagrałem z radiowej Trójki i poznałem konkretny fragment dorobku nieznanego wtedy w Polsce Springsteena, pomyślałem, że będzie wielką gwiazdą. Tytułowy rockowy majstersztyk, wydany na singlu w sierpniu 1975 roku zapowiadał to wybornie. Trzy dekady później w zestawieniu 500 najlepszych utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone zajął 21. miejsce.

REKLAMA

3
Dodaj komentarz

2 Liczba komentarzy
1 Odpowiedzi
1 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
2 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
leo

You see, I think drugs have done some good things for us. I really do. And if you don’t believe drugs have done good things for us, do me a favor. Go home tonight. Take all your albums, all your tapes and all your CDs and burn them. ‘Cause you know what, the musicians that made all that great music that’s enhanced your lives throughout the years were rrreal fucking high on drugs. The Beatles were so fucking high they let Ringo sing a few tunes.

Arka

Rewelacyjne to zestawienie, aż łza się w oku kręci, bo chociaż można by te klocki wedle indywidualnych upodobań różnie przestawiać to ….. ileż w nim wspaniałej, właściwie kultowej muzyki, która stworzona przez wielkich twórców tamtych czasów dawała tyle radosnych przeżyć młodym i starszym słuchaczom.
Z niecierpliwością czekam na część 2 – Podziękowanie i Gratulacje Redaktorze