Surfin’ USA

0
379

U schyłku zimy powiew letniej bryzy. Dziś o „plażowym wykopalisku” z repertuaru zespołu The Beach Boys – przeboju Surfin’ USA, który na singlu wydany został 4 marca 1963 roku.
Zespół The Beach Boys powstał 59 lat temu w Hawthorne, na przedmieściach Los Angeles. W pierwotnym składzie bandu znaleźli się: Brian Wilson, jego bracia Dennis i Carl, kuzyn Mike Love oraz szkolny kolega Al Jardine. Tworząc niewinną grupę wokalną, nastoletni chłopcy (jedynie Love miał wówczas dwadzieścia lat) zapoczątkowali jedną z najdłuższych, najbardziej fascynujących, ale też i bardzo dramatycznych historii w dziejach rock and rolla.
Jedną z najwcześniejszych piosenek – Surfin, którą Brian Wilson napisał za namową pasjonującego się surfingiem Dennisa, zespół nagrał dla lokalnej wytwórni. Surfin stała się szybko ponadlokalnym hitem i uplasowała się w Hot 100 magazynu Billboard.
W półtora roku The Beach Boys mieli już dziesięć hitów w USA, nagrywając kolejno cztery albumy. Aż trzy z tych krążków odnosiły się w tytule do surfingu: Surfin’ Safari, Surfer Girl i właśnie Surfin’ USA.
Brianowi Wilsonowi, autorowi hitu, podobały się piosenki w rodzaju Twistin’ USA Chubby’ego Checkera i Sweet Little Sixteen Chucka Berry’ego, w których przewijały się nazwy wielu miast. Pod ich wpływem przyszedł mu do głowy pomysł, o którym tak mówił: Zacząłem nucić melodię „Sweet Little Sixteen” coraz bardziej podekscytowany swoim zamiarem i pomyślałem sobie: Boże, a gdyby tak podłożyć pod „Sweet Little Sixteen” tekst o surfingu. Tak się szczęśliwie złożyło, że Brian chodził wówczas z Judy Bowles, której brat Jimmy był surferem i znał wszystkie miejsca do surfowania. Poprosił więc Jimmy’ego, żeby sporządził listę wszystkich znanych sobie zakątków, w których można surfować. Wkrótce przyznał, że „zleceniobiorca” wywiązał się z tego zadania koncertowo. Tym samym w tekście piosenki znalazły się słowa: Gdyby wszyscy mieli ocean w USA/Wszyscy surfowaliby jak w Kalifornii (…). Możesz ich złapać surfujących w Del Mar,/przy brzegu hrabstwa Ventura,/w Santa Cruz i Trestles,/na australijskiej plaży Narrabeen,/na całym Manhattanie,/przy plaży Doheny… Wszyscy poszli surfować./Surfujące USA. To oczywiście nie był koniec listy frekwencyjnej surfingowych rejonów, bo w kolejnych zwrotkach Beach Boys śpiewali: Wszyscy planujemy trasę, wkrótce ją zrobimy./Woskujemy nasze deski surfingowe,/nie możemy się doczekać czerwca./Wyjedziemy na całe lato./Powiedz nauczycielowi, że surfujemy./Surfujące USA (…). Plaże Haggerty’s i Swami’s,/nadbrzeża Pacific Palisades,/plaże San Onofre i Sunset,/plaża Redondo Beach w Los Angeles,/na całej La Jolla/i w Zatoce Waimea.
W książce Legendarne przeboje rocka Nathan Brackett napisał, że demo piosenki Brian Wilson nagrał w domu. Był to ponoć sam wokal z fortepianem, bez akompaniamentu. Następnie przeniósł się do studia i zgodził się, żeby Mike Love zaśpiewał piosenkę. Tak też się stało.
Singel z Surfin’ USA, wspierany utworem Shut Down zamieszczonym na stronie B, wydany został przez wytwornię Capitol Records i jako pierwszy w historii grupy trafił do Top Ten magazynu Billboard. W Wielkiej Brytanii płytka ukazała się w czerwcu 1963 roku. Była trzecim małym krążkiem na tamtym rynku i pierwszym, jaki znalazł się na liście tamtejszych bestsellerów. Podobnie było w Australii, gdzie singel, jako pierwszy firmowany przez The Beach Boys, odnotowany został w czołowej dziesiątce.
W 2015 roku Carl Love stwierdził, że Surfin’ USA był jedną z wielu piosenek Beach Boys, które pomógł napisać, ale za które nie otrzymał stosownego wynagrodzenia. Wiele lat wcześniej jednak Brian Wilson (w wywiadzie radiowym w 1974 roku) powiedział: Kiedy zaczęliśmy, Mike był fanem Chucka Berry’ego, więc… on i ja zmieniliśmy tekst piosenki na surfing.
Czas na słów kilka o problemach związanych z niezaprzeczalnym podobieństwem do piosenki Berry’ego – Sweet Little Sixteen. Gdy numer Beachboysów doszedł do trzeciego miejsca listy singlowej Billboardu, Chuck Berry zwrócił na niego uwagę. Rockandrollowy pionier był ponoć zachwycony podobieństwem do jego kompozycji. Wkrótce prawnicy Chucka skontaktowali się z Murrym – ojcem braci Wilsonów i zarazem managerem The Beach Boys. Ten zaś, by nie brnąć w niechybne kłopoty, bez wiedzy Briana przekazał Berry’emu prawa autorskie, w tym też do tej części Surfin’ USA, którą Brian napisał.
Po latach Carl Wilson opowiadał, że pewnego razu w Kopenhadze Beach Boys wpadli na Chucka Berry’ego, a on powiedział, że uwielbia Surfin’ USA. Być może było to objawem kurtuazji artysty, z drugiej jednak strony taka reakcja nie powinna nikogo dziwić, zarobił przecież na tej piosence niezłe pieniądze.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o