Świąteczne klimaty

0
111
borowiec1352
REKLAMA

Na początek, i tu nie będę w ogóle oryginalny – bodaj najsłynniejszy szlagier, który zawsze świąteczny nastrój przywołuje – White Christmas. Ten absolutny evergreen, skomponowany przez Irvina Berlina, szeroka publiczność usłyszała po raz pierwszy w 1942 roku, kiedy to Bing Crosby śpiewał go w filmie Gospoda świąteczna. Piosenka ta uchodzi za najlepiej sprzedawany rozrywkowy utwór wszech czasów. Doczekała się wprost niezliczonych kolejnych wersji, co więcej, mimo bardzo podeszłego wieku (jak na muzykę rozrywkową) nie straciła swojego niezwykłego uroku. Ta opowieść o Bożym Narodzeniu, a ściślej o Wigilii (24 grudnia) w Beverly Hills kończy się słowami: Marzę o białych świętach Bożego Narodzenia/Ze świątecznymi kartkami/Może przyszłe twoje dni radosne będą, bez cienia/A twoje wszystkie święta będą białe.
Znacznie mniej znanym, a naprawdę ładnym świątecznym kawałkiem jest piosenka 2000 Miles, pochodząca z repertuaru popularnej w połowie lat osiemdziesiątych Chrissy Hynde oraz jej zespołu Pretenders. Chrissy śpiewa w niej tak: Będę myśleć o tobie/Gdziekolwiek jesteś (…)/Śnieg pada i pada/Z dnia na dzień robi się zimniej./Brakuje mi ciebie (…)/W te mroźne i ciche noce/Słyszę jak ludzie śpiewają/To już czas świąt Bożego Narodzenia.
Z racji moich wczesnonastoletnich upodobań do brytyjskich wykonawców spod znaku glam rocka dużym sentymentem darzę największy glam rockowy hit bożonarodzeniowy – Merry Xmas Everybody – zespołu Slade. Warto zaznaczyć, że kawałek ten po tym, jak w 1973 zawojował brytyjskie listy przebojów, powracał na nie w okresie przedświątecznym jeszcze kilkunastokrotnie. Wokalista „slejdów”, Noddy Holder śpiewał m.in. takie słowa: Wyczekujesz przyjazdu rodziny?/Jesteś pewien, że masz dodatkowy pokój?/Czy twoja babcia zawsze ci mówi, że stare piosenki są najlepsze?/Wtedy wstaje i tańczy rock’n’rolla z całą resztą./Oto radosne święta Bożego Narodzenia/Wszyscy świetnie bawią się/Spójrz w przyszłość już teraz/Ona właśnie się zaczęła.
Z miłych „klimatycznie” kawałków lubię stary hit Brendy Lee, zatytułowany Rockin Around The Christmas Tree (czyli Rockandrollując dookoła bożonarodzeniowego drzewka albo po prostu Kołysząc się wokół choinki).    Sympatyczny i muzycznie, i tekstowo jest numer Chrisa Rea – Driving Home For Christmas. To taka opowieść – śpiewana w pierwszej osobie – o facecie, który wraca sobie samochodem do domu z tysiącem różnych wspomnień, nie mogąc się doczekać, kiedy ujrzy wszystkie bliskie twarze. Po drodze mija innego, całkiem podobnego gościa, który zapewne też jedzie do domu na święta.
Jednym z moich ulubionych świątecznych kawałków jest, podobnie jak przebój Slade, piosenka pochodząca z 1973 roku – I Wish It Could Be Christmas Everyday zespołu Wizzard. Kompozycja Roya Wooda, jednej z najbarwniejszych postaci brytyjskiej sceny pop‑rockowej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, założyciela, obok zespołu Wizzard, grup The Move oraz Electric Light Orchestra. Kompozycja została zaaranżowana i wyprodukowana w stylu Phila Spectora, twórcy ściany dźwięku. Jest to piosenka o dziecięcej radości związanej z nadejściem świąt i zbliżającym się Świętym Mikołajem. Zaśpiewana została przez Wooda i jego muzyków wspólnie z dziecięcym chórem. W grudniu 1973 roku awansowała do 4. miejsca brytyjskiej lity przebojów.
Trudno bym w tym wybiórczym bożonarodzeniowym zestawie nie umieścił pacyfistycznej piosenki Johna Lennona Happy Xmas (War is over), w której ponad czterdzieści lat temu eks‑beatles śpiewał: A więc już święta/I cóż dokonałeś?/Kolejny rok minął/A nowy właśnie się zacznie (…)/Bardzo radosnych świąt/Szczęśliwego Nowego Roku/Miejmy nadzieję, że będzie udany/Nie będzie w nim miejsca na strach/Wojna się skończy, jeśli tylko tego będziesz chciał.
Na koniec piosenka polska, jedna z wielu, acz ta, którą szczególnie lubię. Napisana została i wydana na płycie jeszcze w osiemdziesiątych latach, skomponował ją Zbigniew Górny. Wykonywała ją wówczas plejada gwiazd polskiej estrady: zespól Vox, Hanna Banaszak, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Zbigniew Wodecki i Andrzej Zaucha. Śpiewano w niej takie słowa: Ten szczególny dzień się budzi/Niosąc ciepło w każdą sień/To dobroci dzień dla ludzi/Tylko jeden w całym roku taki dzień/Choć tyle żalu w nas/I gniew uśpiony trwa/Przekażcie sobie znak pokoju/Przekażcie sobie znak.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments