60 lat z fotografią

0
119
Tadeusz-Rolke
REKLAMA

Wernisaż wystawy „Tadeusz Rolke CDN Fotografia”, połączony ze spotkaniem z autorem prezentowanych zdjęć, odbędzie się 22 października 2014 r. w siedzibie TCK przy Rynku 5.
Mający 84 lata Tadeusz Rolke to znakomity artysta fotografik, który swą działalność twórczą rozpoczął w latach 50. XX w., kiedy to w fotografii reportażowej starał się oddawać ówczesną polską rzeczywistość. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach, rejestrował życie społeczne i artystyczne stolicy, fotografował modę.
Od 1970 roku przebywał na emigracji w Niemczech, a jego prace pojawiały się na łamach Sterna, Die Zeit, Der Spiegel i Art. Do Polski powrócił w latach 80. Był autorem wielu wystaw fotograficznych, m.in. „Świat to teatr” czy „Przemoc, seks, nostalgia”. Obecnie współpracuje z Magazynem Gazety Wyborczej i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr Mariana Schmidta.
Postawę twórczą tego wybitnego fotografa trafnie opisał Marek Grygiel: „Ciekawość świata, otwartość na jego wielokulturowe aspekty powodują, że zdjęcia Tadeusza Rolke noszą w sobie znamiona fotografii uniwersalnej, takiej, która może powstać wszędzie o każdej porze i w każdej szerokości geograficznej. Jest jednak coś, co wydaje się scalać te prace – to postawa ogromnej życzliwości i wsłuchania się autora w to, co najbardziej istotne dla danej postaci czy dziejącego się wydarzenia”.
Cytowany powyżej Marek Grygiel, historyk sztuki, fotoedytor Gazety Wyborczej, kurator programu fotografii w Centrum Sztuki Współczesnej, poprowadzi tarnowskie spotkanie z Tadeuszem Rolke, które uświetni wernisaż jego wystawy 22 października o godz. 18.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments