65 lat wspomagania pedagogów i uczniów

0
52
To już ostatnie miesiące funkcjonowania Biblioteki Pedagogicznej w dotychczasowej siedzibie przy ul. Legionów. We wrześniu przeprowadzka i nowy rozdział działalności

Co było i jest…
Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie rozpoczęła swoją działalność w kwietniu 1951 r. jako jedna ze stu tego typu placówek w kraju. Mieściła się wówczas w kamienicy przy pl. Kazimierza Wielkiego 4, a jej zbiory liczyły zaledwie 554 pozycje. Od tamtego czasu kilkakrotnie zmieniała swoją lokalizację – jeszcze w latach 50. przeniesiono ją na ul. Narutowicza, później na ul. Słowackiego, by ostatecznie na dłużej mogła rozgościć się w parterowym domku przy ul. Legionów 34. Zarządzało nią kolejno siedmioro dyrektorów, którzy z powodzeniem przeprowadzali podległą im instytucję przez różne polityczne i administracyjne zawieruchy, ze zmianą ustrojową włącznie, jednocześnie rozbudowując biblioteczny księgozbiór, unowocześniając obsługę czytelników, wyposażając placówkę w nowoczesne technologie informatyczne.
I tak Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie wkroczyła w XXI wiek. Dziś na jej księgozbiór składa się 120 tys. woluminów, dostępne są publikacje elektroniczne, czytelnicy korzystać mogą z 92 tytułów czasopism. Książnica nie ogranicza swojej działalności do terenu miasta, ma swoje filie w Bochni, Brzesku i Dąbrowie Tarnowskiej, a realizowane przez nią zadania nie sprowadzają się jedynie do obsługi klientów w czytelni czy wypożyczalni. Bibliotekarze prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży, organizują konkursy, spotkania autorskie, szkolenia dla nauczycieli, angażują się w różnorakie akcje promujące czytelnictwo i wiele innych przedsięwzięć.

REKLAMA

Było świętowanie
W kwietniu bieżącego roku przypada 65. rocznica działalności Biblioteki Pedagogicznej w mieście nad Białą. Podczas jubileuszowego spotkania dyr. Beata Kania uhonorowała zasłużonych współpracowników pamiątkowymi statuetkami oraz wręczyła złote karty honorowego czytelnika, które powędrowały m.in. do rąk marszałka Jacka Krupy i prezydenta Romana Ciepieli. Uroczystość wykładem nt. roli bibliotek we współczesnym świecie wzbogaciła prof. Mariola Antczak z Uniwersytetu Łódzkiego. Były występy uczniów XVI LO, Zespołu Szkół Plastycznych i zespołu Zadima z tarnowskiej szkoły muzycznej. Były życzenia, gratulacje i wspaniały tort urodzinowy w formie otwartej księgi z bibliotecznym logo. A wszystko nie bez powodu odbyło się w budynku Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Nowy Świat 30, bowiem parter tej kamienicy jeszcze w tym roku tarnowska Biblioteka Pedagogiczna zagospodaruje na swoją nową siedzibę.

Co będzie?
Przeprowadzkę zaplanowano na wrzesień, choć dyr. Beata Kania na temat konkretnego terminu wypowiada się ostrożnie – wszystko zależeć będzie od przebiegu i zakończenia prac remontowo‑adaptacyjnych, które trzeba przeprowadzić w budynku. Tegoroczny termin jednak jest pewny, a to oznacza, że wkrótce placówka działać będzie w znacznie lepszych warunkach, rzec można komfortowych.
– Na samym parterze będziemy mieli dwa razy więcej powierzchni do wykorzystania, do tego dochodzą piwnice, które przeznaczymy na bazę magazynową – z satysfakcją informuje dyrektorka BP. – Na górze eksponować będziemy tylko podręczny księgozbiór, publikacje najbardziej chodliwe, a resztę książek zgromadzimy w magazynie na przesuwanych, funkcjonalnych regałach. Między kondygnacjami kursować będzie winda towarowa, która pozwoli na szybkie przekazywanie zamówionych materiałów do wypożyczalni czy czytelni – wyjaśnia. – Będziemy też dysponować salami edukacyjnymi, bo działalność biblioteki obecnie zmierza w kierunku wspomagania szkół i pracy z dziećmi. Okazuje się, że przynosi to bardzo dobre efekty, jeśli chodzi o czytelnictwo, przyciąga do biblioteki także później w wieku dorosłym. Bardzo na to liczymy. Ale plany są znacznie bardziej ambitne, choć na pewno nie da się ich zrealizować w najbliższym czasie. – W perspektywie chcemy wykorzystywać także salę gimnastyczną przyległą do kamienicy, ma być taką naszą perełką. Marzy nam się stworzenie tam centrum, gdzie poza typową działalnością czytelniczą można by było rozwijać życie kulturalne.
Plany te mają szansę powodzenia, ponieważ cały obiekt należy do władz województwa małopolskiego, które dla biblioteki są organem prowadzącym, są nawet obiecane pieniądze na ten cel. – Te fundusze, które przyznano nam teraz, wykorzystamy na przeprowadzkę, doposażenie i zorganizowanie pomieszczeń na parterze i w piwnicy. Natomiast liczę, że w następnej transzy otrzymamy środki na adaptację sali gimnastycznej i urządzenie jej tak, jak nam się marzy. Jak się do czegoś uparcie dąży, to jest szansa to osiągnąć – optymistycznie podsumowuje dyr. Beata Kania.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o