Afrykańskie klimaty

0
etnograficzne afryka
etnograficzne afryka
REKLAMA

Na wystawie zobaczyć można stroje, maski, biżuterię, rzeźby, instrumenty muzyczne, fetysze, broń, przedmioty sakralne, a także te użytkowane na co dzień przez afrykańskie ludy. Kolekcję uzupełniają obrazy namalowane przez artystów z Demokratycznej Republiki Konga w latach 60‑tych i 70‑tych XX wieku, przedstawiające sceny z powszedniego życia Afrykańczyków.
Większość obiektów prezentowanych w tarnowskim muzeum związanych jest głównie z plemionami Tuaregów, Dogonów, Bambara i Buszongo. Tuaregowie, zwani błękitnymi rycerzami Sahary, dumny i niezależny lud koczowniczy, posługują się własnym językiem i mają własne pismo – tifinagh. Zwiedzający ekspozycję zobaczą m.in. tuareski namiot, stroje, siodło, broń oraz naczynia zdobione charakterystycznymi geometrycznymi i abstrakcyjnymi wzorami. Z kolei Dogoni to jedno z najbardziej tajemniczych plemion Afryki Zachodniej (Republika Mali). Uważają się za pierwszych ludzi, którzy pojawili się na Ziemi jako przybysze z jednej z planet krążących wokół Syriusza. Są utalentowanymi artystami – stworzyli ok. 80 rodzajów oryginalnych masek, których część dostępna jest na wystawie. A obok nich również maski Cziwara, obrzędowe nakrycia głowy członków plemienia Bambara, żyjącego na pograniczu Mauretanii i Republiki Mali. Wreszcie sporo eksponatów, głównie wyrobów artystycznych, to dzieła środkowoafrykańskiego ludu Buszongo, zwanego ludźmi rzucanych noży od niebezpiecznej broni, którą się posługują – noża pociskowego o osobliwym kształcie, czyli szongo.
Obiekty eksponowane w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie pochodzą ze zbiorów Muzeum Afrykanistycznego im. dr Bogdana Szczygła oraz Kolekcji Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. Anny i pilota Leona Kubarskich w Olkuszu, a także Muzeum Misyjnego oo. Redemptorystów w Tuchowie.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze