Aniołowo, czyli sztuka łączy

0
135
aniolowo2
REKLAMA

Wiosną ubiegłego roku Tarnów zyskał jeszcze jedno miejsce promujące działania artystyczne i to twórców wyjątkowych, bo osób niepełnosprawnych. W kamienicy u zbiegu ulic Żydowskiej i Piekarskiej, na rogu tarnowskiego Rynku, rozpoczęła wtedy swoją działalność Galeria Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Aniołowo. Artystyczne działania w tym miejscu koordynuje Stowarzyszenie Bądźmy Razem na rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych przy finansowym wsparciu miasta Tarnowa.
Galeria Aniołowo od samego początku jest miejscem promocji twórczości osób niepełnosprawnych. Miejscem, w którym tę twórczość prezentuje się systematycznie przez cały rok.
– Taki był nasz główny zamysł przy tworzeniu galerii i promowanie talentu plastycznego osób niepełnosprawnych jest cały czas realizowane. Wiele osób niepełnosprawnych, mimo ich ograniczeń i niedoskonałości, natura wyposażyła w wewnętrzne bogactwo, jakim jest talent plastyczny – mówi Mariusz Szumlański, koordynator działań Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Aniołowo. – Galeria działa już rok i cały czas spotykamy się z życzliwym przyjęciem naszej obecności w centrum Tarnowa. Pozytywne mówienie o tym miejscu i o tym, co się tutaj dzieje, jest dla nas bodźcem do dalszych działań. Sporo osób, przechodząc obok galerii, przygląda się przedmiotom na wystawie, próbuje przez szybę zaglądnąć do środka. Widać, że są zaciekawieni tym miejscem.
Przedmioty pokazywane w Galerii Aniołowo można podziwiać, ale można też zakupić w wyjątkowo niskich cenach. Prowadzącym galerię nie zależy na zarabianiu. Wykonywanie poszczególnych prac (obrazów, kartek, świątecznych dekoracji czy nawet biżuterii) to dla niepełnosprawnych doskonała terapia, a pieniądze pozyskane ze sprzedaży prac wykorzystywane są do dalszej rehabilitacji, pozwalają zakupić kolejne materiały niezbędne do pracy twórczej. Oczywiście finansowe wsparcie dla galerii jest niezbędne, dlatego też rozprowadzane są cegiełki o wartości od 10 do 100 zł.
Z możliwości pracy twórczej i prezentacji swoich prac w Galerii Aniołowo korzystają na bieżąco podopieczni rozmaitych placówek i organizacji zajmujących się w Tarnowie osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. W Galerii Aniołowo można było już spotkać m.in. uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy SOSW, Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Fundacji REPI, w pracę galerii włączyło się także Stowarzyszenie Piast z Woli Rzędzińskiej i niepełnosprawni z tarnowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, podopieczni tarnowskich domów pomocy społecznej.
– Chcemy, by była to galeria promująca twórczość osób z szeroko rozumianą niepełnosprawnością, także ruchową, i służąca integracji. Wiem, że takich osób w Tarnowie nie brakuje. Zorganizowaliśmy już jedną wystawę prac prof. Janusza Kirenki, osoby niepełnosprawnej ruchowo – dodaje Szumlański.
Galeria współpracuje z uczniami tarnowskiego liceum plastycznego, we współpracę angażują się także artyści ze Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Tarnowski, wreszcie młodzi ludzie z Grupy Aspiranci. O obustronnych korzyściach takiej współpracy mówią też tarnowscy artyści.
– Od kilkunastu lat współpracuję z Warsztatami Terapii Zajęciowej przy ul. Klikowskiej w Tarnowie, jak i innymi podobnymi placówkami czy ośrodkami w mieście. Istnienie takich miejsc jak chociażby Galera Aniołowo potrzebne jest nam wszystkim. Młodzi ludzie, moi uczniowie, których często zabieram na spotkania i zajęcia z osobami niepełnosprawnymi, odczuwają na początku pewien lęk. To zrozumiałe – inność budzi obawy. Ale te spotkania pomagają przełamać stereotypy, pomagają otworzyć się na drugą osobę. Uczniowie szkół plastycznych poznają techniczne aspekty sztuki, uczą się technik, zasad kompozycji itd. i bywają czasami przytłoczeni wiedzą, co z kolei blokuje wyobraźnię. A osoby niepełnosprawne, pozbawione balastu wiedzy i wynikających z tego ograniczeń mają otwartą wyobraźnię i w pełni z niej korzystają, więc powstają prace niezwykłe. Ogromna tu rola terapeutów, którzy otwierają osoby niepełnosprawne na sztukę – mówi Anna Śliwińska‑Kukla, artysta‑plastyk.
Po roku działalności Galerii Aniołowo jej twórcy podkreślają, że pomysł się sprawdził, a o zasady działania takiej galerii coraz częściej dopytują pracujący z niepełnosprawnymi w innych miastach w regionie tarnowskim i nie tylko.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments