Archeologiczna autostrada

0
62
archeostrada
REKLAMA

„Archeologiczna autostrada” to wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie oraz Krakowski Zespół ds. Badań Autostrad, którą na kilka najbliższych miesięcy pożyczyło Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Wystawa opowiada o jednym z największych w historii polskiej archeologii przedsięwzięć badawczych, czyli o wykopaliskach poprzedzających budowę autostrad i realizację innych wielkich inwestycji drogowych w Polsce. W szczególności dotyczy odcinka autostrady A4, łączącego Kraków z Tarnowem, przebiegającego przez obszary zaliczane do najintensywniej zasiedlonych terenów pradziejowej Europy.
Badania prowadzono w latach 1997‑2010; przebadano 121 stanowisk ze śladami pradziejowego i nowożytnego osadnictwa. Najstarsze z nich liczą blisko 15 tys. lat, najmłodsze pochodzą z XIX wieku. Odkrycia dokonane podczas badań mocno zrewolucjonizowały wiedzę zwłaszcza na temat osadnictwa prehistorycznego na badanym terenie.
Wystawa, którą będzie można zobaczyć w Tarnowie, prezentuje efekty pracy archeologów, m.in. najstarsze przedstawienia kobiet sprzed 7 tys. lat, biżuterię z epoki brązu oraz znaleziska z osady celtyckiej. – Na wystawę składają się eksponaty, konkretne przedmioty znalezione podczas badań, a także reportaż fotograficzny z prowadzonych prac, co pozwala prześledzić drogę znalezisk od momentu ich odkrycia w ziemi, poprzez prace zabezpieczające i konserwujące, aż do umieszczenia na wystawie. Poza tym będzie można zobaczyć sporo prezentacji multimedialnych, rekonstrukcji fotograficznych i komputerowych biżuterii, broni, grobów, studni, domostw i pieców garncarskich z czasów ich użytkowania – wyjaśnia Andrzej Szpunar, archeolog z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Otwarcie wystawy odbędzie się 6 lutego o godz. 18 w tarnowskim ratuszu. Ekspozycja dostępna będzie do końca kwietnia.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o