ArtFest 2014: bogato i wielogatunkowo

0
38
Anna-Maria-Jopek
REKLAMA

Miejscami artystycznych zdarzeń będą przede wszystkim siedziby głównych współorganizatorów –pałacyk w Parku Strzeleckim oraz CSM, a także dworzec PKP i hala „Jaskółka”.
Festiwal ArtFest odbywa się w Tarnowie od 2003 roku, a jego pomysłodawcą i inicjatorem był zmarły w 2010 roku długoletni dyrektor Galerii Miejskiej Bogusław Wojtowicz, którego imię od trzech lat nosi to kilkutygodniowe wydarzenie artystyczne. Główną ideą festiwalu jest interdyscyplinarność, czyli łączenie różnych dziedzin sztuki – muzyki, literatury, teatru, architektury, fotografii, sztuk plastycznych i innych – w ramach jednego przedsięwzięcia organizacyjnego. Jego program uwzględnia też prezentacje artystów sceny offowej, a także propozycje dla dziecięcego odbiorcy, tzw. Mały ArtFest.
Festiwal od lat przyciąga do Tarnowa znane osobowości ze świata artystycznego z kraju i zagranicy. Gośćmi jego poprzednich edycji byli m.in. Andrzej Dudziński, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Motion Trio, OSJAN, Motema Africa, Giulia y Los Tellarini, Leon Tarasewicz, Wojciech Pszoniak, Janusz Głowacki, Czesław Mozil, Gaba Kulka, Lex Drewinski. Znakomitych artystów na tarnowskich scenach i salonach wystawowych nie zabraknie i w tym roku.
Na początek, 18 listopada w Centrum Sztuki Mościce, w tzw. prologu festiwalu, wystąpi Anna Maria Jopek, wielka indywidualność polskiej muzyki rozrywkowej, która zaśpiewa wybrane utwory ze swojego repertuaru w nowych aranżacjach, a towarzyszyć jej będą gitarzysta Marek Napiórkowski i flecista Piotr Nazaruk. Natomiast podczas właściwej inauguracji ArtFest 2014, 21 listopada w CSM, organizatorzy proponują wernisaż wystawy fotograficznej Krzysztofa Gierałtowskiego „Portrety bez twarzy”, z udziałem autora zdjęć, oraz koncert Robi Lakatos & Polish Friends, czyli show węgierskiego skrzypka zwanego „diabelskim”, które obejrzeć można będzie za darmo, po odebraniu wejściówki. Nazajutrz zaś w sobotni wieczór – uczta dla teatromanów, spektakl Teatru Syrena z Warszawy z udziałem znanych aktorów: Danuty Stenki, Krystyny Tkacz i Zdzisława Wardejna.
Jak widać, już pierwsze trzy dni festiwalu przynoszą sporo atrakcji, a do końca trwania przedsięwzięcia będzie ich oczywiście znacznie więcej. Wszystkie będziemy na łamach TEMI stopniowo anonsować i przybliżać naszym czytelnikom. A dziś jeszcze w skrócie co czeka nas podczas ArtFest 2014.
Niewątpliwie najważniejszy wśród imprez muzycznych będzie pożegnalny koncert Budki Suflera 7 grudnia w hali „Jaskółka” w Mościcach, ale zainteresować może także występ zespołu Mitch & Mitch 24 listopada w BWA czy koncert KAMP w dwa dni później, zaś miłośników twórczości literackiej Doroty Masłowskiej zapewne zaciekawi jej nowe, muzyczne tym razem wcielenie, czyli Mister D (6 grudnia, BWA).
Po raz pierwszy w tym roku na festiwalowe sceny wkracza taniec, a to za sprawą spektaklu Teatru Dada von Bzdulow „ENCLAVE 4/7” (27 listopada, CSM). Z kolei w ramach sceny offowej zobaczymy performance wizualno‑muzyczny „Pattern” w wykonaniu Extended Studia (4 grudnia, Pałacyk Strzelecki).
A tegoroczne festiwalowe wystawy zdominowała niewątpliwie fotografia, w tym ekspozycja na dworcu PKP „Fotografia z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej” (wernisaż 5 grudnia) oraz „Akt w polskiej fotografii”, której otwarcie zapowiadane jest w BWA na 8 grudnia a więc już na zakończenie całego przedsięwzięcia.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments