ArtFest na start

0
artfest
Muzycznie tegoroczną edycję ArtFestu zainauguruje ceniona wokalistka Dorota Miśkiewicz
REKLAMA

Inauguracja imprezy odbędzie się 18 listopada w Centrum Sztuki Mościce o godz. 18.30, a towarzyszyć jej będzie wyjątkowa wystawa oraz koncert Doroty Miśkiewicz.
Na otwarcie tegorocznego ArtFest‑u organizatorzy przygotowali w holu CSM wernisaż ekspozycji „Ulotny teatr Mariana Kołodzieja”, na którą składają się projekty scenografii, makiety, rysunki dekoracji i kostiumów, karykatury z czasów studiów na ASP w Krakowie oraz oryginalne kostiumy sceniczne wybitnego, zmarłego przed siedmiu laty polskiego scenografa.
Marian Kołodziej dramatycznym wydarzeniem życiowym związany był z Tarnowem – był więźniem Auschwitz nr 432 z pierwszego tarnowskiego transportu w 1940 r. Od 1950 r. współpracował z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Zrealizował ponad 200 scenografii teatralnych m.in. do inscenizacji A. Hanuszkiewicza, K. Kutza i S. Różewicza. Jest autorem instalacji „Klisze pamięci” w Harmężach, pracował przy 30 filmach i nadzorował wykonanie ołtarzy papieskich. Jego kunszt artystyczny doceniano także za granicą. Prace prezentowane na tarnowskiej wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz z prywatnej kolekcji Haliny Słojewskiej – żony artysty.
Po wernisażu w Centrum Sztuki Mościce o godz. 19.15 odbędzie się koncert Doroty Miśkiewicz, zatytułowany „Lubię być szczęśliwa”. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, a z wykształcenia skrzypaczka – absolwentka Akademii muzycznej im. F. Chopina, szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą. Ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej. Nagrała sześć autorskich płyt, na wielu wystąpiła na zaproszenie innych muzyków.
W tarnowskim koncercie Doroty Miśkiewicz znajdą się piosenki do wierszy Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Józefa Czechowicza, utwory z tekstami Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Bogdana Loebla. Pojawiają się także piosenki, których słowa napisali krakowscy poeci i jej przyjaciele: Grzegorz Turnau oraz Michał Rusinek.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze