Bajka dla dorosłych

0
90
Spektakl „Mayday” - Bajka dla dorosłych
REKLAMA

Pogmatwaną i momentami nieprawdopodobną historię zobaczy publiczność w tarnowskim teatrze. Do repertuaru trafia spektakl „Mayday” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Premierę zaplanowano na 12 września.
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie jest u progu 67. sezonu artystycznego. Rozpocznie go premierą sztuki „Mayday” Raya Conneya w przekładzie Elżbiety Woźniak i w reżyserii Tadeusza Łomnickiego.

– Część teatralnej publiczności zapewne pamięta wcześniejszą tarnowską inscenizację sztuki „Mayday”, wyreżyserowaną w 1995 roku przez Wojciecha Pokorę. W rolę Barbary Smith wcieliła się wtedy Maria Zawada-Bilik. Teraz wracamy do tego tytułu, reżyserię powierzyliśmy Tadeuszowi Łomnickiemu. Nieprzypadkowo, bo staramy się zapraszać do Tarnowa najlepszych reżyserów, a to właśnie spektakl w reżyserii Tadeusza Łomnickiego zdobył Grand Prix ubiegłorocznej „Talii” – mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

REKLAMA

„Mayday” (o angielskim tytule „Run for Your Wife”) to sztuka teatralna według scenariusza brytyjskiego komediopisarza Raya Cooneya. Po raz pierwszy wystawiona została w marcu 1983 roku w Londynie. Jej polska prapremiera odbyła się w styczniu 1992 roku w warszawskim Teatrze Kwadrat. Zanim tytuł zszedł z afisza 13 lat później, został zagrany ponad 400 razy. „Mayday” szybko wkroczył do innych teatrów – w czerwcu 1992 roku premierę miała realizacja wrocławska, dwa lata później ta ciągle wystawiana w Teatrze Bagatela w Krakowie. „Mayday” trafił do repertuarów teatrów m.in. w Opolu, Częstochowie, Zielonej Górze, Łodzi, Wałbrzychu, Bielsku-Białej, Kielcach, Szczecinie, Elblągu, Kaliszu, w Poznaniu i w Słupsku. Równie chętnie sięgano po kontynuację pt. „Mayday 2”.
„Mayday” to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawia, że sztuka rozśmiesza do łez publiczność.
Mayday jest klasyką gatunku i klasą samą dla siebie.

– „Mayday jest bardzo dobrze pomyślany, zarówno koncepcyjnie, jak i intuicyjnie. Jest świetnie napisany pod względem komediowości, ale również poszczególnych postaci i sytuacji, w których ci się znajdują. Pomyślałem sobie, że ciekawie byłoby bliżej się temu przyjrzeć. Nie tracąc komediowości tego tekstu poszukać w nim ludzi, którzy jakoś sobie urządzają świat, czegoś chcą, o coś walczą i w końcu, czegoś nie są świadomi. Konstrukcja tego scenariusza jest bardziej taka bajkowa, czyli momentami nieprawdopodobna w pogmatwaniu swoich sytuacji. Z tego wynika jakaś zabawa z widzem, a chcemy to robić na możliwie wysokim poziomie. Żeby nie tylko rozbawiać i „rzucać gagami”, ale żeby ten dowcip i ta radość widza była we wspólnej zabawie. Że czegoś się domyśli, coś widzi, a generalnie wynika to z postaci i z sytuacji, które są budowane, a nie wyłącznie z żartów scenicznych – mówi reżyser Tadeusz Łomnicki.
Tarnowska premiera przedstawienia „Mayday” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego odbędzie się 12 września o godz. 19. W obsadzie Matylda Baczyńska, Monika Wenta, Maciej Babicz, Aleksander Fiałek, Piotr Hudziak, Filip Kowalczyk, Jerzy Pal oraz Kamil Urban.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o