Będzie długi weekend z filmem

0
79
28TNF
REKLAMA

Miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej – festiwalu wybranych polskich filmów fabularnych. Festiwal rozpocznie się w sobotę 26 kwietnia i potrwa do 4 maja. Zapowiada się zatem długi filmowy weekend.
Nawiązując do polskiej szkoły plakatu, organizatorzy Tarnowskiej Nagrody Filmowej zapraszają uznanych artystów do zaprojektowania festiwalowego plakatu.
– Staramy się, by plakaty były ciekawe i miały charakter prac artystycznych. Autorami plakatów do wcześniejszych edycji byli artyści zaliczani do czołówki polskich grafików, jak chociażby Waldemar Świerzy, Rosław Szaybo, Piotr Młodożeniec, Andrzej Dudziński. Zapraszaliśmy też do współpracy przy tworzeniu plakatu twórców filmowych, dodatkowo zajmujących się malarstwem czy grafiką, i plakaty przygotowali dla nas m.in. Piotr Dumała, Lech Majewski, Wilhelm Sasnal. Twórcą tegorocznego plakatu jest Artur Reinhart, autor zdjęć filmowych – mówi Anna Grygiel, dyrektor Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
W konkursie głównym zobaczymy na pewno dwanaście filmów: „Bilet na księżyc”, „Chce się żyć”, „Ida”, „Jack Strong”, „Kamienie na szaniec”, „Obietnica”, „Papusza”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Psie pole”, „W imię”, „Zabić bobra” i „W ukryciu”. Być może lista ta powiększy się o jeszcze jedną pozycję.
Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Janusza Kijowskiego. Nagrody, które zostaną przyznane podczas festiwalu, to Grand Prix – statuetka Maszkarona, statuetka Kamerzysty (nagroda jury młodzieżowego), statuetka Publika (nagroda publiczności) oraz statuetka Koguta (nagroda jury dziecięcego, które oceniać będzie osobny zestaw filmów adresowanych do młodego widza). Już dziś wiadomo, że pierwszym laureatem 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest Agnieszka Holland, której przyznano nagrodę za całokształt i wkład w polską kinematografię.
Ciekawie zapowiada się program towarzyszący. Poza konkursem pokazany zostanie najnowszy film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”; dodatkowo będzie można obejrzeć dokument o powstawaniu filmu, odbędzie się też promocja książki poświęconej Andrzejowi Wajdzie. Filmy autorstwa młodych twórców dopiero rozpoczynających przygodę z reżyserią pokaże Studio Munka. Po projekcjach będzie czas na spotkanie z twórcami, dyskusje o poszukiwaniu tematów i tworzeniu filmów.
– Zapraszamy też do udziału w otwartych debatach. Do Tarnowa przyjadą czołowi krytycy filmowi, by porozmawiać o stanie polskiego kina w ubiegłym roku i o tym, co czeka rodzimą kinematografię u progu sezonu 2014. Druga debata dotyczyć będzie nas wszystkich – odbiorców i twórców kultury. O swoim projekcie opowiedzą przedstawiciele Legalnej Kultury, akcji zwracającej uwagę na dostęp do utworów z zachowaniem wszelkich praw przynależnych twórcom – dodaje Anna Grygiel.
Tarnowska Nagroda Filmowa to także koncerty. Na tarnowskim Rynku zaplanowano wielką majówkę – koncert piosenek rockowych z polskich filmów (zagrają artyści Szkoły Muzyków Rockowych w Tarnowie i zaproszeni goście); koncert bajek i dobranocek w wykonaniu Anny Dereszowskiej oraz koncert dawnej i nowej muzyki filmowej; koncert zespołu Raz Dwa Trzy, który rozpocznie się tuż po wręczeniu nagród.
Sprzedaż biletów na seanse w ramach 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej rozpocznie się 22 kwietnia; bilety na projekcje konkursowe kosztować będą 10 zł, na projekcje dodatkowe – 5 zł. Nie będzie karnetów.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments