Będzie nowy, czyli stary dyrektor teatru

1
132
Rafał Balawejder na zielonym dachu teatru
REKLAMA

Nowy, czyli stary dyrektor teatru obiecuje, że na początku sierpnia upubliczni koncepcję funkcjonowania placówki, którą przedstawiał komisji konkursowej.
Rafał Balawejder do Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie trafił w 2008 roku, został zastępcą ówczesnego dyrektora naczelnego i artystycznego Edwarda Żentary. Po jego śmierci przejął prowadzenie teatru, a dyrektorem został mianowany bez konkursu za zgodą ministerstwa kultury. W 2015 roku prezydent Roman Ciepiela przedłużył Balawejderowi kontrakt na kolejne cztery lata, czyli do końca sierpnia 2019 roku. Od dwóch lat dyrektorem artystycznym teatru jest Marcin Hycnar, aktor i reżyser.
Pod koniec maja prezydent Tarnowa zdecydował o ogłoszeniu konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora naczelnego tarnowskiego teatru. Do magistratu dotarły dwie koperty od osób zainteresowanych udziałem w konkursie, ale tylko jedno zgłoszenie komisja uznała za spełniające wymogi formalne. Drugie dotarło do urzędu po wyznaczonym terminie. Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się 4 lipca.
– Sprawdziliśmy kompletność przesłanych dokumentów, a także ich zawartość pod kątem spełnienia przez kandydata wymogów formalnych, np. posiadanie wykształcenia wyższego, udokumentowany staż pracy w instytucjach kultury lub innych podmiotach prowadzących działalność artystyczną, autorska koncepcja funkcjonowania teatru. Drugie posiedzenie komisji, już w formie rozmowy z kandydatem i z udziałem Rafała Balawejdera, odbyło się 12 lipca i trwało blisko dwie godziny. Pytania padały bardzo różne, bo zarówno o stronę prawno-organizacyjną zarządzania teatrem, jak i o koncepcję, pomysł na dalsze funkcjonowanie teatru zawodowego w Tarnowie – czy to ma być teatr eksperymentalny, teatr dla każdego, a może teatr impresaryjny. W wyniku jednomyślnego głosowania – wszyscy członkowie komisji byli za, Rafał Balawejder został rekomendowany prezydentowi Tarnowa jako kandydat na stanowisko dyrektora tarnowskiego teatru. Komisja uznała w ten sposób, że kandydat spełnił wszystkie niezbędne kryteria do sprawowania funkcji dyrektora, ponadto komisja zaakceptowała program przestawiony przez kandydata – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury UMT.
Warto dodać, że skład komisji wskazanej przez prezydenta do przeprowadzenia konkursu był 9-osobowy. Jednak dwukrotne spotkanie komisji odbyło się w gronie ośmiu osób; byli to Marcin Sobczyk, Beata Baran, Krystyna Latała (jako przedstawiciele organizatora, czyli miasta), Włodzimierz Nędza i Mariusz Szaforz (przedstawiciele związków zawodowych w tarnowskim teatrze), Jan Tomaszewicz i Jerzy Pal (przedstawiciele ZASP-u) oraz Katarzyna Saks, przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo powinien był reprezentować także Jarosław Gajewski, nieobecny na obu posiedzeniach komisji konkursowej z przyczyn zawodowych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ostateczny głos należy do prezydenta Tarnowa, który po zapoznaniu się z wynikiem pracy komisji konkursowej może (ale nie musi) przychylić się do wniosku komisji, podpisując stosowne zarządzenie.
– Znam już wynik konkursu, czekam tylko na oficjalny protokół. Oczywiście, uszanuję werdykt komisji. Nie widzę żadnych powodów, by mogło być inaczej. Rafała Balawejdera, który wygrał konkurs, powołam na stanowisko dyrektora teatru – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
Rafał Balawejder powiedział nam, że upubliczni koncepcję, którą dołączył do konkursowego zgłoszenia.
– Wynik głosowania komisji jest satysfakcjonujący, ale to zasługa nie tylko moja, ale i całego zespołu tarnowskiego teatru. Chcę na początku sierpnia spotkać się z zespołem i przedstawić im koncepcję, a później ją upublicznię. Będzie ona również elementem kontraktu, który podpiszę. Mój pomysł na teatr to twórcza kontynuacja drogi, którą teatr w Tarnowie podąża – mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.
Podobne konkursy, tym razem na dyrektorskie stanowiska w pozostałych miejskich instytucjach kultury, zostaną ogłoszone w najbliższym czasie.

REKLAMA
REKLAMA

1
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
1 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Free77

i tak trzymać!