Beksiński, jakiego nie znamy

0
32
beksinski
beksinski2
REKLAMA

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej znanych i cenionych twórców w Polsce. Urodził się w 1929 roku w Sanoku, gdzie ukończył gimnazjum i liceum. Następnie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a po zakończeniu tego etapu edukacji mieszkał kolejno w Krakowie, Rzeszowie, ponad 20 lat w rodzinnym Sanoku, by ostatecznie w 1977 roku osiąść wraz z rodziną – żoną i synem – w Warszawie.
Swoją twórczość Beksiński rozpoczął od fotografii, które wśród krytyków wywoływały mocno rozbieżne opinie. Jego dorobek fotograficzny ukazuje artystę dynamicznego i poszukującego własnego sposobu wypowiedzi i ekspresji – od kpiny z socrealizmu, poprzez quasi‑reportaże, różnorodne eksperymenty formalne, aż po dzieła bliskie surrealizmowi czy ekspresjonizmowi. Wkrótce jednak porzucił tę dziedzinę sztuki na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby, które przyniosły mu pierwsze sukcesy na polu artystycznym. Najbardziej charakterystyczne jego dzieła malarskie powstały w latach 70. i 80., na etapie twórczości nazwanym przez niego „okresem fantastycznym” – dominowała w nim abstrakcja i eksplorowanie własnej podświadomości. W latach późniejszych natomiast jego malarstwo ewoluowało w kierunku ascetyzmu tematu i formy, czemu towarzyszyło wyostrzenie stosowanych środków.
Grafiką komputerową zajął się Beksiński pod koniec lat 90. i od 2000 roku obok malarstwa stała się ona ważną częścią jego wypowiedzi artystycznej. Okres ten był wyjątkowo dramatyczny w jego życiu prywatnym: w 1999 r. zmarła mu żona, a w dwa lata później w tragicznych okolicznościach zginął syn. On sam, będąc u szczytu sławy, został brutalnie zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu przez dwóch młodocianych przestępców.
Na tarnowskiej wystawie w CSM będzie można zobaczyć fotografie i fotomontaże Beksińskiego oraz znacznie późniejsze jego grafiki komputerowe – prace wypożyczone z Muzeum Historycznego w Sanoku. W czasie wykładu, który wzbogaci wernisaż ekspozycji, omówione zostaną poszczególne etapy życia i twórczości artysty, ilustrowane zdjęciami, fragmentami filmów i wywiadów.
Zważywszy na edukacyjną wartość tej prelekcji – prezentowanych materiałów i informacji – organizatorzy zapraszają dzień później, tj. 6 marca o godz. 9, grupy szkolne na spotkanie z twórczością Beksińskiego prezentowaną na tle kierunków w sztuce XIX i XX wieku. Zapisy na zajęcia kierować należy pod numer telefonu 14 633 46 22 lub na adres [email protected]
Natomiast w dniach 5 – 8 marca przy użyciu specjalnych okularów wirtualnej rzeczywistości i nowoczesnej techniki komputerowej będzie można „zwiedzić” instalację inspirowaną klimatem oraz lokacjami z obrazów artysty. Trzyminutowej swoistej podróży do świata Beksińskiego towarzyszyć będzie podkład muzyczny i efekty dźwiękowe, a niektóre odpowiednio oprogramowane elementy otoczenia, reagując na obecność obserwatora i jego zachowanie, uczynią tę przygodę wyjątkowo fascynującą.
Wystawa w Sali Antresola będzie dostępna do 5 kwietnia.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze