Bezdomni na płótnie…

0
115
kultura bezdomni
REKLAMA

Współpraca pomiędzy tarnowskim „plastykiem” a Domem dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej trwa już blisko sześć lat. W tym czasie po raz drugi zorganizowana zostanie wystawa prezentująca portrety bezdomnych mężczyzn, których autorami są uczniowie szkoły. Jak się okazuje, tego typu współpraca nie tylko podoba się bezdomnym, ale również pozytywnie wpływa na młodych ludzi, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami mającymi poważne problemy w codziennym życiu.
– Wystawa po raz pierwszy została zorganizowana dwa lata temu i cieszyła się olbrzymim powodzeniem. Myślę, że tym razem będzie podobnie. Emocje płynące z obrazów są niesamowite – mówi Łukasz Wojtanowski, nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. – Traktujemy te zajęcia nie tylko jako ćwiczenia, ale również jako formę wychowawczą. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace, które uczniowie wykonali przez cały ubiegły rok i styczeń br. Od początku współpracy z Caritasem przez szkolne pracownie przewinęło się około 30 bezdomnych, którzy pozowali uczniom. Młodzi plastycy twierdzą, że tacy modele są dość nietypowi, ale równocześnie bardzo oryginalni.
Jerzy Maślanka, dyrektor Domu dla Bezdomnych Mężczyzn uważa, że dla panów biorących udział w tego typu sesjach to nowe doświadczenie, które w jakimś stopniu odmienia ich życie. – Uczą się dyscypliny, wiedzą, że nie mogą spóźnić się na zajęcia, że komuś zależy na nich i na ich obecności. Przykładają dużo większą uwagę do higieny. Nie tylko się myją, ale odwiedzają fryzjerów, golą się i używają dezodorantów. Każdy chce się zaprezentować z jak najlepszej strony. Poza tym na zajęciach mają do czynienia z młodymi osobami, najczęściej w wieku 16‑18 lat. Spora grupa tych mężczyzn miała rodziny, kontakt z tak młodymi ludźmi jest dla nich sytuacją, z którą nie mieli do czynienia od lat. To również ich zmienia.
Podopieczni Domu dla Bezdomnych Mężczyzn do udziału w zajęciach zgłaszają się sami. – Niektórych trzeba zmotywować, ponieważ obawiają się, że ich wizerunek na płótnie to w jakimś sensie przyznanie się do bezdomności i wstyd przed rozpoznaniem. Szkoła przekazuje nam sporo prac wykonanych przez uczniów, jeden z korytarzy w naszej placówce w całości pokryty jest portretami naszych podopiecznych. Dla wielu to powód do dumy.
Najlepsze prace młodych artystów zostaną zaprezentowane na wystawie pt. „Postać z charakterem”. Wernisaż odbędzie się 31 stycznia o godz. 17. w galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, wystawa będzie czynna do 22 lutego.
– Mam nadzieję, że podczas wernisażu pojawią się również bezdomni, którzy przez ostatnie miesiące pozowali naszym młodym artystom. Może ta wystawa pozwoli im poczuć, że są temu światu potrzebni… – dodaje Łukasz Wojtanowski.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o