Biblioteczna filia zostaje w Mościcach

0
325
Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie nadal działać będzie w Centrum Sztuki Mościce | fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie nadal działać będzie w Centrum Sztuki Mościce. Szefowe obu instytucji kultury pracują nad nową umową najmu, wkrótce zostanie ona podpisana. Jednak niezależnie od tego, konieczne jest wskazanie nowego miejsca dla filii biblioteki. Nie jest to łatwe. Pomysł przeniesienia bibliotecznej filii do Areny Jaskółka Tarnów nie wypalił.

REKLAMA

Zlokalizowana w Centrum Sztuki Mościce filia nr 8 MBP w Tarnowie to największa biblioteczna filia w mieście. Z księgozbioru liczącego ponad 30 tys. książek korzysta co miesiąc ponad tysiąc osób (zapisanych jest blisko 2500 osób) wypożyczając ok. 2,5 tys. książek, dziesiątki kolejnych korzystają z czytelni. Dwa lata temu okazało się, że dalsze funkcjonowanie filii przy ul. Traugutta 1 nie będzie możliwe.
Przypomnijmy, że wiosną 2017 roku Centrum Sztuki Mościce poinformowało bibliotekę o wypowiedzeniu umowy zawartej między CSM a miastem Tarnowem. Biblioteka powinna była do końca września lokal opuścić. O dodatkową przestrzeń na swoje potrzeby upomniało się Centrum Sztuki Mościce. Mieszkańcy Mościc protestowali, a dyrekcja MBP w Tarnowie poszukiwała nowej lokalizacji dla filii nr 8. Ostatecznie przeprowadzkę odłożono w czasie. Biblioteczna filia pozostała w CSM, ale oddała część z zajmowanych pomieszczeń. Filia w Mościcach straciła przestrzeń, w której organizowane były wystawy czy spotkania autorskie, działalność została ograniczona.
Po dwóch latach temat wrócił, bo o losy mościckiej filii upomniała się radna Anna Krakowska, przypominając, że obecna umowa najmu między Centrum Sztuki Mościce a Miejską Biblioteką Publiczną kończy się 31 grudnia 2019 roku. Co dalej?
– Szukaliśmy nowego miejsca dla mościckiej filii, były różne pomysły, ale zadanie nie jest łatwe. Nie chodzi bowiem o przeniesienie biblioteki w jakiekolwiek miejsce, a w takie, które spełniać będzie liczne wymagania. To musi być miejsce łatwo dostępne dla mieszkańców Mościc, pozbawione barier architektonicznych, mogące udźwignąć ciężar ponad 30 tys. książek. Zastanawialiśmy się nad włączeniem filii nr 8 w struktury szkolnej biblioteki. Jednak nie pozwalają na to przepisy, poza tym dostępność do budynku szkoły jest mocno ograniczona dla osób z zewnątrz. Był i taki pomysł, jeszcze na etapie prac budowlanych, by biblioteczną filię umieścić w zmodernizowanej Arenie Jaskółka Tarnów. Teraz hala jest już zagospodarowana w całości na potrzeby sportowe i centrum rehabilitacji, i dla biblioteki miejsca tam nie będzie – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury UMT.
Póki co, filia nr 8 MBP w Tarnowie nadal działać będzie w Centrum Sztuki Mościce.
– Rozmawiamy z dyrektor tarnowskiej biblioteki o warunkach przedłużenia obecnej umowy – ponoszonych kosztach, terminie obowiązywania umowy, okresie wypowiedzenia itd. I taka umowa zostanie wkrótce podpisana. A zatem nic złego się nie dzieje, biblioteka pozostaje w naszym budynku – podkreśla Agnieszka Kawa, szefowa CSM.
To dobre dla biblioteki rozwiązanie nie oznacza zaprzestania poszukiwań nowej przestrzeni dla filii w Mościcach. Ponownie sprawdzane będą zarówno obiekty w zasobach miejskich, jak i przestrzenie komercyjne.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o