Celtycka energia

0
350
Zespół Eriu | fot. archiwum zespołu
REKLAMA

Zespół tańca irlandzkiego oraz zespół, dla którego podstawą jest celtycka nuta, wystąpią w Centrum Sztuki Mościce. Wydarzenie organizowane jest z okazji przypadającego w marcu Dnia Świętego Patryka. Spektakl tańca irlandzkiego pt. „Wind Dancer” będzie można zobaczyć 13 marca.
Obchodzony 17 marca Dzień Świętego Patryka to święto narodowo‑religijne ku czci patrona Irlandii. Dla mieszkańców tego kraju to czas radości i świętowania, dzień wolny od pracy, podczas licznych festiwali pije się m.in. zielone piwo. Święto to na dobre zadomowiło się także w innych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych – rzeka w Chicago jest wtedy zabarwiona na zielono. W Polsce Dzień Świętego Patryka jest okazją zarówno do zabawy i do przybliżania kultury Irlandii.
Tarnowianie będą mogli zobaczyć wyjątkowy spektakl tańca irlandzkiego. Widowisko „Wind Dancer” na podstawie scenariusza i w reżyserii Agaty Kowalczyk, pokaże w Centrum Sztuki Mościce grupa Eriu. To zespół działający w Krakowie od 2006 roku. Powstał z inicjatywy kilku pasjonatek tańca, które, oczarowane muzyką irlandzką, zapoczątkowały istnienie grupy. Na swoją patronkę wybrały Eriu – w mitologii celtyckiej boginię suwerenności i uosobienie Irlandii. Zespół skupia tancerki o różnych zainteresowaniach i zawodach, których zamiłowanie do muzyki i tańca irlandzkiego owocuje ciekawymi rozwiązaniami scenicznymi oraz wyjątkowymi choreografiami.
Na scenie w Mościcach wystąpi także SheeBan Celtic Band. Podstawą muzyki zespołu jest celtycka nuta, która czasem zapętla się i przechodzi w zaskakujące rozwiązania melodyczne i aranżacyjne. Zespół wykorzystuje tradycyjnie folkowe instrumenty, m.in. skrzypce, bodhran, gitary, szkockie dudy, flety, z rytmicznym wsparciem gitary basowej i instrumentów perkusyjnych. Zespół zagrał ponad sto koncertów w Polsce i za granicą. W tym roku zdobył trzecie miejsce w muzycznym konkursie na Festiwalu Folklorum w Niemczech.
Koncert odbędzie się 13 marca o godz. 19 w Centrum Sztuki Mościce.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o