Chóralny sukces

0
69
chor
REKLAMA

Do listy artystycznych dokonań Dziewczęcego Chóru Katedralnego Puellae Orantes dopisać należy kolejny, spektakularny sukces. Chór wygrał Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Rimini. W tym roku wzięło w nim udział 31 zespołów z 15 krajów; poza tarnowskim chórem, Polskę reprezentowały jeszcze trzy inne zespoły.
Chóry same zgłaszają chęć udziału w konkursie, ale ostateczna decyzja należy do rady artystycznej. Zatem już sam fakt znalezienia się wśród chórów zaproszonych do Rimini jest wyróżnieniem.
– Przyjeżdżają tu zespoły z wieloletnią tradycją, często są to chóry profesjonalne, a my przecież jesteśmy chórem amatorskim. Dla nas udział w takim konkursie to szansa na spotkanie z zespołami na najwyższym poziomie i okazja do zweryfikowania swoich możliwości – mówi ks. Władysław Pachota, dyrygent chóru Puellae Orantes.
Podczas konkursu w Rimini chóry rywalizują ze sobą w kilku kategoriach. Chór Puellae Orantes rywalizował w kategoriach muzyka sakralna oraz chór młodzieżowy.
– Za pierwszy nasz występ otrzymaliśmy 97,6 pkt. na 100 możliwych, za drugi – 98 pkt. na 100 możliwych. Tak wysokie noty zapewniły nam udział w walce o Grand Prix konkursu. Regulamin konkursu jest bardzo rygorystyczny. Podczas każdej z prezentacji chór wykonać musi inne utwory, a poza przesłuchaniami konkursowymi były jeszcze koncerty towarzyszące i tu również zaśpiewać trzeba inny program – mówi Aleksandra Topor, prowadząca z chórzystkami zajęcia z emisji głosu.
Jurorzy jednogłośnie przyznali chórowi Puellae Orantes najważniejszą nagrodę konkursu. Jako laureat Grand Prix tarnowski zespół został nagrodzony medalem Prezydenta Republiki Włoch oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tys. euro. Ponadto chór otrzymał nagrody dodatkowe od Ambasady Polskiej i Ambasady Serbskiej za najwyższą punktację w poszczególnych kategoriach. Przewodniczący jury, rosyjski kompozytor Anatoly Kiselev, przekazał swoje utwory, wyrażając nadzieję, że zostaną one kiedyś wykonane przez tarnowski chór.
Nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta konkursu otrzymał ks. Pachota. Fachowcy zauważyli także Aleksandrę Topor, która od dyrygentów wielu chórów otrzymała propozycję poprowadzenia warsztatów, m.in. w Moskwie. Zachwycano się też chórzystkami, komplementując ich sceniczny urok, radość śpiewania i umiejętności wokalne.
Sukces w międzynarodowym konkursie otwiera także worek z propozycjami koncertów. Chór już otrzymał zaproszenie do udziału w międzynarodowym festiwalu na Krymie, festiwalu we Florencji oraz do wystąpienia z koncertami we Włoszech.
Co dalej?
– Przygotowujemy się do kolejnego noworocznego koncertu, który zapewne będzie wielkim wydarzeniem. Wystąpimy wspólnie z Orkiestrą Wiedeńską w typowo noworocznym radosnym repertuarze. Planujemy trzy koncerty, w tym jeden w Lusławicach lub Tarnowie. Myślimy też o kolejnej płycie – być może znajdzie się na niej właśnie koncert noworoczny. W planach jest także nagranie płyty z utworem Michała Lorenca, pisanym specjalnie dla chóru – dodaje Aleksandra Topor.
A programu, który tak urzekł międzynarodowe jury konkursu w Rimini, będzie można posłuchać podczas specjalnego koncertu w Tarnowskim Teatrze w sobotę 19 października o godz. 18.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments