Czechow na scenie

0
79
trzy-siostry
REKLAMA

Dramat o trzech siostrach marzących o wyrwaniu się z prowincji i zamieszkaniu w Moskwie Antoni Czechow napisał w 1901 roku. To jedna z jego najsłynniejszych i najczęściej wystawianych sztuk. Teraz historię „Trzech sióstr” może poznać tarnowska publiczność.
„Trzy siostry” wyreżyserowała Ewelina Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny – przygotowała współczesną interpretację opowieści o niezrealizowanych marzeniach, planach, życiu „przeciekającym przez palce”.
Tytułowe trzy siostry – Olga (w tej roli Monika Wenta‑ Hudziak), Masza (Zofia Zoń) i Irina (Matylda Baczyńska), marzą o powrocie do Moskwy. Czechow z charakterystycznym dla siebie humorem pokazuje historię niespełnionych marzeń i nieszczęśliwych miłości. Jak mówi Jerzy Pal, odtwórca roli Fiodora Ilijicza Kułygina, w spektaklu nie ma odniesień do XIX‑wiecznej Rosji. Miejscem akcji jest miasto, jakich wiele w Europie i współczesnej Rosji, gdzie żyją normalni ludzie ze swoimi przywarami, pragnieniami zmian, marzeniami. Tarnowska interpretacja „Trzech sióstr” jest opowieścią o takich właśnie ludziach.
W obsadzie najnowszej premiery Tarnowskiego Teatru im. Solskiego występuje trójka młodych, utalentowanych aktorów. To Michał Wiśniewski, absolwent PWST w Krakowie, znany tarnowskiej publiczności ze spektaklu „mady‑baby.edu”. Rolą Solonego w „Trzech siostrach” powraca do zespołu teatru. Wcielająca się w rolę Nataszy Matylda Damięcka to absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, grała w Teatrze Praga, Teatrze Syrena i Teatrze Scena Prezentacje. Do tarnowskiego zespołu dołączy też Zofia Zoń, absolwentka wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTviT, a widowni kinowej może być znana z filmów Jana Jakuba Kolskiego i Macieja Pieprzycy – w „Trzech siostrach” zagra Maszę. W pozostałych rolach możemy oglądać Ireneusza Pastuszaka, Piotra Hudziaka, Jerzego Ogrodnickiego, Tomasza Piaseckiego, Kamila Urbana, Jerzego Pala i Ewę Sąsiadek.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o