Dębna różne malowanie

0
40
plener-debno
REKLAMA

Majowe spotkania kontynuują tradycję plenerów malarskich w Dębnie, które w 1923 roku zaczął organizować Jan Jastrzębski, ówczesny właściciel Dębna. Zaprosił on studentów z krakowskiej ASP wraz z ich opiekunem prof. Stanisławem Kamockim. Na zamku przebywała wtedy grupa 29 studentów – zachowały się fotografie i artykuły o plenerze w wychodzącym wówczas periodyku Informacyjnym Kurierze Codziennym. Pamiątki te znajdują się w archiwum Muzeum Zamku w Dębnie dzięki darowi jednej z uczestniczek pleneru, znanej malarki Hanny Rudzkiej‑Cybisowej.
Organizatorami współczesnego pleneru są: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie oraz Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu”, a partnerami Starostwo Powiatowe w Brzesku i Dębińskie Centrum Kultury. Dębno to malownicze miejsce – jako tematy prac młodzi malarze często wybierają średniowieczny zamek, jego zabytkowe detale i wnętrza, a także kościół św. Małgorzaty, neogotycką kaplicę Jastrzębskich czy „widoki przydrożne” z okolicy. W tym roku, jak twierdzą organizatorzy, dużym zainteresowaniem malujących i rysujących cieszył się posąg św. Jana Nepomucena w zamkowym parku.
Powstałe podczas pleneru prace będzie można będzie obejrzeć podczas wystawy, której otwarcie nastąpi 20 maja na Zamku w Dębnie. Podczas wernisażu wystawy odbędzie się wręczenie nagród i wyróżnień za najciekawsze prace, będzie także koncert „Jan Kochanowski – muzyka i poezja”, przygotowany przez Zespoł Camerata Cracovia. Utwory poetyckie recytować będzie Krzysztof Globisz, przy akompaniamencie grającego na lutni muzyka Ireneusza Trybulca.
W przyszłym roku przypada 90‑lecie pierwszego zamkowego pleneru w 1923 roku. Planuje się z tej okazji wystawę retrospektywną, pokazującą wszystkie najciekawsze prace z plenerów minionych lat.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o