Do muzeum nocą

0
25
REKLAMA

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Zainteresowanie nową ofertą przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Rok później w ślad za Berlinem Noc Muzeów odbyła się także w Paryżu i Amsterdamie. Po kilku latach nocne zwiedzanie muzeów przekształcono w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim. W ubiegłym roku w Europejskiej Nocy Muzeów uczestniczyło już ponad dwa tysiące placówek ze 120 miast w 30 europejskich krajach, co pozwoliło uznać to wydarzenie za jedną z największych imprez kulturalnych na świecie. Na czas Nocy Muzeów placówki muzealne i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Poznaniu, a w następnych latach do organizacji wydarzenia przystąpiły muzea i galerie z kolejnych miast, w tym także z Tarnowa.
– Nietypowe spacery nocą po muzeach przyjęły się również w Polsce. Noc Muzeów to okazja do pokazania wybranych dzieł, które z różnych względów nie są udostępniane na co dzień, oraz zaproszenie publiczności do spotkań, do oglądania pokazów rekonstrukcji historycznych, do posłuchania koncertów czy poznania historii własnego regionu. Raz w roku, właśnie dla tej niecodziennej atmosfery, warto wybrać się do muzeum nocą – mówi Andrzej Szpunar z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 18 maja. W Muzeum Etnograficznym w tę wyjątkową noc zainaugurowana zostanie Cygańska Wiosna. Punktualnie o godz. 19 na podwórzu muzeum w zaimprowizowanym obozowisku zapłonie ognisko. Tu bawić będzie się można do godz. 23. W międzyczasie dostępne będą zarówno stała wystawa poświęcona Romom, jak i wystawa czasowa, prezentująca współczesnych artystów romskich. Przygotowano pokaz filmów o tematyce romskiej, a także spektakl o Papuszy, cygańskiej poetce. Chętni będą mogli sfotografować się w monidle. Gwiazdą wieczoru będzie romski zespół Parni Luludziori z Olsztyna.
Sporo atrakcji czekać będzie także na tarnowskim Rynku. – Do Ratusza zapraszamy od godziny 19 aż do północy. Chcemy pokazać jego wnętrze po remoncie, bo jeszcze nie wszyscy mieli okazję je oglądać, oraz wystawy: „W kontuszu i przy szabli”, „W zbrojowni sarmackiej”. Zbrojownia nie była wcześniej dostępna, bo eksponaty, między innymi siodła, były pokazywane w Hiszpanii. Chętni będą mogli wejść na ratuszową wieżę. I to jest jedyna płatna atrakcja tej Nocy Muzeów. Zapraszamy też na zdarzenia przed Ratuszem. Wieczorem będą to pokazy w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej im. 16 Pułku Piechoty oraz przejazd dorożką po starym mieście. A o godz. 19.30 rozpocznie się koncert Anny Treter, solistki zespołu Pod Budą – dodaje Andrzej Szpunar.
W gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Tarnowie dostępna będzie wystawa rysunku i grafiki Andrzeja Westwalewicza, wzbogacona o obrazy zmarłego dokładnie 15 lat temu Stanisława Westwalewicza. Nie lada gratkę szykuje muzeum wspólnie z BWA Galerią Miejską w Tarnowie. W Noc Muzeów w salach wystawowych na dworcu kolejowym pokazane zostaną fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej. Być może wystawa ta zostanie na dworcu na czas wakacji.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o