Dobra passa Maciejewskiego

0
96
Maciejewski
REKLAMA

Trwa dobra zawodowa passa Łukasza Maciejewskiego, tarnowskiego krytyka filmowego i teatralnego. Jest on coraz częściej zapraszany przez organizatorów znaczących festiwali międzynarodowych, gdzie pełni rolę kuratora filmowego. Wspólnie z reżyserem Pawłem Salą (jednym z laureatów ostatniej Tarnowskiej Nagrody Filmowej), przygotował program tegorocznej edycji festiwalu Isola del Cinema w Rzymie. Maciejewski odpowiada także merytorycznie za dobór filmów podczas czerwcowej retrospektywy polskiego kina w estońskim Tallinie.
Łukasz Maciejewski jest krytykiem filmowym i teatralnym, publikującym recenzje m.in. w magazynach „Film” czy „Notatnik Teatralny” i „Teatr”. Co jakiś czas przygotowuje autorskie pozycje książkowe lub jest współautorem publikacji poświęconych ludziom kina i zagadnieniom kinematografii. Pod koniec lutego ukazała się kolejna książka, której jednym ze współautorów jest tarnowski filmoznawca. W „Przewodniku” po twórczości znakomitego artysty multimedialnego Artura Żmijewskiego, Łukasz Maciejewski zamieścił obszerny wywiad z bohaterem tomu.
Maciejewski to także osoba prowadząca i moderator wielu cyklicznych spotkań; takowe odbywają się m.in. w Katowicach (cykl „W starym kinie”), we Wrocławiu („Magiel Filmowy”), w Gdyni (spotkania z twórcami i konferencje prasowe w ramach kolejnych edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych), Krakowie (Festiwal Aktorów; festiwal teatralny Boska Komedia), w Sandomierzu (Festiwal Ludzi Niezwykłych) oraz także w Tarnowie w kinie Millennium, gdzie Maciejewski odpowiada również za dobór repertuaru.
Dziennikarz, należący do prestiżowego międzynarodowego gremium krytyków zrzeszonych w FIPRESCI, wznowił także współpracę z Telewizją Polską. Obecnie tarnowianina można oglądać m.in. w „Tygodniku Kulturalnym” w TVP Kultura oraz w magazynie „Polonia 24” w TVP Polonia.
Niedawno Maciejewski został powołany przez ministra kultury do prac w komisji stałej Polskiego Instytutu Filmowego, zajmującej się stypendiami scenariuszowymi oraz rozwojem nowych projektów filmowych.
Działalność Łukasza Maciejewskiego zauważają nasi Czytelnicy, czego wyrazem były głosy oddane na jego kandydaturę i w efekcie przyznanie mu Złotej Róży. Czytelnicy i kapituła nagrody docenili krytyka za profesjonalizm, wielość publikacji prasowych, telewizyjne występy i ostatnie książki, ale także za przygotowywanie ciekawego programu kina Millennium.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o