Dobre polskie kino w Tarnowie

0
120
Laureatów 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej poznamy 8 czerwca podczas gali w Amfiteatrze Letnim
REKLAMA

33. Tarnowska Nagroda Filmowa już na półmetku. Festiwal wybranych polskich filmów fabularnych, wydarzenie organizowane przez Tarnowskie Centrum Kultury, rozpoczął się oficjalnie 1 czerwca w kinie Marzenie. O nagrodę Grand Prix 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej – statuetkę Maszkarona, nagrodę Jury Młodzieżowego i nagrodę Publiczności (statuetki i nagrody pieniężne), walczy 12 filmów: „7 uczuć”, „Ciemno, prawie noc”, „Córka trenera”, „Fuga”, „Jak pies z kotem”, „Kamerdyner”, „Kler”, „Nina”, „Słodki koniec dnia”, „Ułaskawienie”, „Wilkołak” oraz „Zimna wojna”. Tegoroczny zestaw filmów konkursowych ocenia jury, któremu przewodniczy Andrzej Jakimowski, reżyser, scenarzysta, laureat Tarnowskiej Nagrody Filmowej sprzed kilku lat. Skład jury uzupełniają Dorota Roqueplo (kostiumograf), Tomasz Gąssowski (kompozytor), Cezary Harasimowicz (pisarz i scenarzysta), Paweł Mossakowski (krytyk filmowy), Ireneusz Pastuszak (aktor Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie).
– Mamy jako jurorzy trudne zadanie. Zapewne musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nagradzać to, co bezwzględnie najlepsze na festiwalu, czy też starać się wyławiać rzeczy nowe i odkrywcze. Skład jury jest profesjonalny, bardzo jestem ciekaw naszych rozmów o konkursowych projekcjach. Osobiście cenię sobie w filmach pewną lekkość, poczucie humoru i dobrą grę aktorów. To mnie najbardziej przekonuje do kina – mówi Tomasz Gąssowski, kompozytor, członek jury 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Festiwal filmowy w Tarnowie to nie tylko filmy, ale szereg imprez towarzyszących. W klubie festiwalowym w kinie Marzenie, po poszczególnych seansach, spotkać się można z twórcami polskiego kina. Gośćmi festiwalu byli już m.in. Filip Bajon, Olgierd Łukaszewicz i Bożena Stachura. W Tarnowskim Centrum Kultury oglądać można wystawę „Stay Still” – to fotosy autorstwa Łukasza Bąka, a na Placu Sobieskiego przygotowano wystawę „Sztuka plakatu – od Dwurnika do Sasnala”: dwadzieścia plakatów artystycznych, które do kolejnych edycji festiwalu (od edycji dwunastej) projektowali uznani artyści. W tym roku po raz pierwszy do tego grona dołączyła kobieta, Ola Niepsuj, ilustratorka i graficzka. Wystawę plakatów Oli Niepsuj, autorki plakatu 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, można zobaczyć w BWA w Tarnowie.
– Projektowanie plakatu dla tarnowskiego festiwalu było wyzwaniem; autorzy wcześniejszych prac podnieśli wysoko poprzeczkę. Przy takim zadaniu zawsze ważne jest zapoznanie się z historią i znaczeniem danego festiwalu, ale też dopytanie o to, w jakich miejscach plakat będzie się pojawiać – czy będą to typowe plakaty na ulicach, a może również konieczny będzie wielkoformatowy wydruk – mówi Ola Niepsuj.
I jeszcze słów kilka o festiwalowych koncertach w Amfiteatrze Letnim. W piątek, 7 czerwca, o godz. 18, duet Bartek Szułakiewicz i Stanisław Migała zaprezentuje wyjątkowe muzyczne tematy z polskich filmów i seriali. Muzycy zagrają na wibrafonie i gitarze. 33. Tarnowską Nagrodę Filmową zamknie 8 czerwca gala wręczenia nagród, zaplanowana na godz. 19.30. Wystąpi jeden z najgłośniejszych duetów ostatnich lat – Smolik/Kev Fox. Artyści promować będą materiał z najnowszego krążka „Queen of Hearts”. Z kolei 9 czerwca w kinie Marzenie zaprezentowane zostaną filmy nagrodzone podczas tarnowskiego festiwalu.
Dla Czytelników mamy zaproszenia na festiwalowe projekcje i koncerty. Szczegóły na naszym profilu na Facebooku.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o