Dobry rok tarnowskiego krytyka

0
136
Łukasz Maciejewski z aktorką Danutą Stenką – bohaterką bestselerowej książki krytyka i publicysty | fot. Kino Atlantic
REKLAMA

To już trzecie tego typu wyróżnienie w jego sześcioletniej karierze asystenta łódzkiej PWSFTiT i kolejny sukces odniesiony przez tarnowianina w minionym, wyjątkowo szczęśliwym dla niego roku.
Łukasz Maciejewski na stanowisku samodzielnego asystenta w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, uczelni uznanej przez słynny magazyn „Hollywood Reporter” za jedną z piętnastu najlepszych szkół filmowych na świecie, pracuje od 2013 roku. W tym czasie za swoją pracę pedagogiczną nagradzany był przez rektora uczelni, prof. dr hab. Mariusza Grzegorzka już trzykrotnie – raz nagrodą II stopnia i dwa razy I stopnia, przy czym ostatnią z nich otrzymał miesiąc temu za ubiegły rok akademicki.
To tylko jeden z wielu laurów i sukcesów, które spłynęły na krytyka w ciągu minionych dwunastu miesięcy. We wrześniu podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na uroczystej gali wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej trzeci tom szkiców Łukasza Maciejewskiego – „Aktorki. Odkrycia”, został uhonorowany w kategorii Książka Roku. Z kolei na wrześniowym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd tarnowianina nagrodzono statuetką Art Kciuka dla Osobowości Roku 2018 i uznano „człowiekiem instytucją”. Zestaw jesiennych wyróżnień dla dziennikarza dopełnił przyznany przez marszałka Małopolski medal Polonia Minor „za wieloletnią pracę na rzecz wzbogacania życia kulturalnego Małopolski i jej mieszkańców w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie”.
Ponadto pod koniec października nakładem Wydawnictwa Znak ukazało się nowe wydanie bestsellerowej, sprzedanej dotąd w blisko stu tysiącach egzemplarzy, książkowej rozmowy Maciejewskiego z Danutą Stenką. Wywiad „Flirtując z życiem” ponownie znalazł się na listach najlepiej sprzedających się nowości wydawniczych, zyskując nowych entuzjastów. Do ubiegłorocznych osiągnięć Łukasza zaliczyć też trzeba zaproszenia do dwóch Rad Artystycznych – internetowego teatru TheMuBa, wspólnego projektu Borysa Szyca, Jarosława Kuźniara i Marka Maślanki, oraz popularnego Teatru Bagatela w Krakowie.
– Traktuję te wszystkie wyróżnienia, jako swego rodzaju podsumowanie wieloletniej, bardzo konsekwentnej drogi zawodowej. Już w moich tarnowskich, licealnych czasach wiedziałem, co chcę robić, miałem też szczęście spotykać na swojej drodze ludzi, którzy mi tę działalność umożliwili i sprzyjali rozwojowi. Zawsze o tym pamiętam, jestem wdzięczny. Tarnów jest zawsze głęboko w moim sercu – podkreśla Łukasz Maciejewski.
Dodajmy, iż krytyk nie zrywa bynajmniej kontaktów z rodzinnym miastem. Już 28 stycznia w ramach cyklu „Goście Łukasza Maciejewskiego” w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się jego spotkanie z Grażyną Błęcką‑Kolską, jedną z bohaterek nagrodzonego tomu „Aktorki. Odkrycia”, która właśnie po raz trzeci powraca do roli Katarzyny Solskiej w hicie „Miszmasz, czyli Kogel‑mogel 3”, natomiast w marcu Łukasz Maciejewski zaprosi tarnowian do CSM na rozmowę z Jackiem Braciakiem, odtwórcą głównej roli w filmie „Córka trenera”.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o