Dodatkowe zajęcia prowadzone zdalnie

0
69
Nauka-gry-na-instrumentach-prowadzona-zdalnie

Ośrodki kultury w regionie tarnowskim zdecydowały się na prowadzenie on-line zajęć dodatkowych, m.in. z nauki gry na instrumentach. Starają się też o dodatkowe fundusze na ten cel.
W czasie epidemii zamknięte są rozmaite instytucje kultury. Odwołano nie tylko koncerty czy spotkania, ale także wszystkie zajęcia dodatkowe. Pomocna okazuje się technika. Gminne Centrum Kultury w Żabnie zdecydowało się realizować część swojej działalności za pomocą internetu.
– W sposób zdalny prowadzone są m.in. zajęcia z nauki gry na instrumentach. Instruktorzy, wykorzystując narzędzia internetowe, łączą się „na żywo” z dziećmi i prowadzą z nimi zajęcia. Swoją stronę internetową i profil na Facebooku, wykorzystujemy do podtrzymywania kontaktu z użytkownikami. Zamieszczane są tutaj nie tylko informacje o ciekawych inicjatywach kulturalnych w Polsce i na świecie, ale i pomysły na aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu w domu. Jest to pomocne w prowadzeniu zajęć plastycznych w czasie epidemii – mówi Magdalena Dziura, kierownik działu organizacji imprez Gminnego Centrum Kultury w Żabnie.

Gminne Centrum Kultury w Żabnie uruchomiło kanał na platformie YouTube. Zamieszcza tam relacje z wydarzeń, które odbyły się w Żabnie. Dostępne są już m.in. fragmenty przedstawienia „Gołębie” w wykonaniu Teatru Galimatias oraz fragmenty spektaklu „Jak to z nazwą Żabna było…” przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Niedomicach. Dodatkowo żabnieńska instytucja kultury stara się o pozyskanie dodatkowych funduszy na działalność kulturalną i edukacyjną w sieci. Wnioski o finansowe wsparcie w ramach programu „Kultura w sieci” złożono do Narodowego Centrum Kultury. Wyniki naboru znane będą za kilka tygodni.
Na przeniesienie zajęć do sieci zdecydował się także Dąbrowski Dom Kultury, podejmując wyzwania stawiane edukacji i kulturze w czasie epidemii koronawirusa. Zajęcia online z muzyki, czyli zdalne nauczanie gry na gitarze, prowadzi Łukasz Chmiel, muzyk związany z DDK. Są już chętni uczniowie, którzy chcą w ten sposób zachować ciągłość nauczania stacjonarnego w ramach szkółki muzycznej Dąbrowskiego Domu Kultury.
Dodatkowo DDK przygotowuje projekt realizowanych zdalnie warsztatów artystycznych z plastyki. Rozwój zajęć online zależy m.in. od otrzymania dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o którą placówka już wystąpiła. Zainaugurowano również cykl „Od szczegółu do ogółu – opowieści o przedmiotach”. Prowadzą go online przewodnicy z Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Materiały zamieszczane są w mediach społecznościowych administrowanych przez Dąbrowski Dom Kultury i Ośrodek Spotkania Kultur.
Z kolei Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zamieszcza na swojej stronie internetowej edukacyjne materiały adresowane do różnych grup wiekowych. To m.in. krzyżówki i zabawy dla dzieci, wymagające od nich dobrej znajomości bajek, baśni i legend. Młodzież może sprawdzić, czy i jak dobrze pamięta muzyczne gwiazdy poszczególnych koncertów charytatywnych w Skrzyszowie. A na dorosłych czekają np. teksty o cmentarzu wojennym w Pogórskiej Woli, o zabytkowej kapliczce wybudowanej w 1860 roku i znajdującej się w Szynwałdzie. Warto też zaglądnąć do kalendarzy z lat 1904-1933 należących niegdyś do rodziny Micków z Szynwałdu. Umieszczonym w kalendarzach przysłowiom i radom gospodarczym na poszczególne miesiące, towarzyszą odręczne notatki ówczesnych właścicieli kalendarza. Zapisywali m.in. daty rozpoczęcia i zakończenia sadzenia ziemniaków czy kapusty, terminy rozpoczęcia i zakończenia żniw wraz z informacją o zebranych plonach, podsumowywali sprzedaż owsa i jęczmienia. Dostrzec można również zapiski o pogodzie (pojawienie się tęczy, pierwsza wiosenna burza) i o różnych wydarzeniach, jak chociażby wkroczenie wojsk rosyjskich do Tarnowa w listopadzie 1914 roku.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o