Dusze ziemi tarnowskiej

0
360
fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Dwanaście portretów przedstawiających postaci związane z Tarnowem lub regionem tarnowskim, zdobi karty kalendarza wydanego przez Fundację Bema20. To kalendarz z przesłaniem – pokazanie, że właśnie z Tarnowa wywodzą się ludzie wybitni, znani w Polsce i na świecie. Autorem portretów jest Bartłomiej Bałut. Kalendarz przygotowano w niewielkim nakładzie. Trafi do przyjaciół fundacji, ale także na aukcje charytatywne.

REKLAMA

W galerii Bema20 w Tarnowie, tuż przed wakacjami, zaprezentowano serię plakatów pod nazwą „Dusze ziemi tarnowskiej”, przedstawiających postaci wybitne i związane z Tarnowem lub regionem tarnowskim. Autorem akwarelowych portretów wzbogaconych autorską kaligrafią był tarnowianin Bartłomiej Bałut, który w ramach stypendium artystycznego miasta zrealizował taki właśnie projekt.
Bartłomiej Bałut to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i wykładowca tej uczelni, a także dziekan Wydziału Sztuki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, zajmujący się malarstwem oraz projektowaniem identyfikacji wizualnej i elementów grafiki reklamowej.
Pokaz plakatów był wydarzeniem jednorazowym, jednodniowym, ale ma swój ciąg dalszy.
– Tamta wystawa mocno nas zainspirowała do realizacji kolejnego pomysłu. W oparciu o prace Bartłomieja Bałuta powstał kalendarz zawierający dwanaście prac – dwanaście portretów prezentowanych na wystawie. Jesteśmy fundacją prowadzącą galerię, która koncentruje się na tarnowianach, osobach pochodzących z Tarnowa, i projekt Bartłomieja Bałuta doskonale wpisuje się w tę naszą filozofię. To odkrycie na nowo wielu postaci związanych z Tarnowem, które mają w tym mieście np. swoje ulice, ale niewiele o nich wiemy – mówią zgodnie Agnieszka i Dawid Niedbałowie oraz Tadeusz Bałchanowski z Fundacji Bema20, prowadzącej w Tarnowie galerię przy ul. Bema 20.
Do cyklu „Dusze ziemi tarnowskiej” trafili ks. prof. Michał Heller (jedyna w tym gronie osoba obecnie żyjąca), Stefania Hanausek, Antoni Reising, Jerzy Panek, Joanna Srebro, Ignacy Mościcki, Tadeusz Kantor, Elżbieta Drużbacka, Marcin Wrona, Gabriel Morvay, Stefania Łącka oraz ks. Walenty Gadowski.
– To postaci nie zawsze w sposób oczywisty kojarzone z Tarnowem, czasami zapomniane, mniej znane, ale o zaskakujących, ciekawych życiorysach, fantastycznych dokonaniach. Cykl „Dusze ziemi tarnowskiej” to także moja odpowiedź na tarnowskie kompleksy. Tarnów w oczach wielu tarnowian jest takim miastem gdzieś pomiędzy Krakowem a Rzeszowem, miastem, na które się narzeka. Uznałem, że pokażę ludzi, którzy temu przeczą; pokażę, że Tarnów i region nie ma się czego wstydzić, że te postaci są także nasze, mocno tarnowskie – mówi Bartłomiej Bałut.
Kalendarz ma format B3 (około 35 cm na 50 cm). Przygotowano go w ograniczonym nakładzie.
– To tylko 250 numerowanych egzemplarzy. Kalendarz nie trafi do sprzedaży. Otrzymają go przyjaciele fundacji, część przekażemy na aukcje charytatywne. Chcemy również, by projekt ten żył przez cały rok. W naszych mediach społecznościowych będziemy systematycznie prezentować poszczególne portrety, przedstawiając szerzej te osoby, ich życiorysy, to czym się zajmowali, co robili, co po sobie pozostawili – dodaje Agnieszka Niedbała.
Wydanie kalendarza zamyka kolejny udany rok działalności galerii przy ul. Bema 20. Organizowane tutaj spotkania, wykłady czy wystawy cieszyły się sporym zainteresowaniem tarnowian. Pomysłodawcy galerii podkreślają, że sprawdziła się idea stworzenia miejsca, w którym społeczna odpowiedzialność biznesu przybiera konkretną formę. To rozmaite wydarzenia kulturalne czy społeczne, adresowane do lokalnej społeczności i tę społeczność wspierające, a finansowane przez prywatnych przedsiębiorców. Warto dodać, że działalność Fundacji Bema20 została w mijającym roku wyróżniona nagrodą „Mecenas Kultury Tarnowa”.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o