Dworzec inspiruje

0
67
REKLAMA

Siedzibą Galerii Miejskiej w Tarnowie pozostaje budynek dworca kolejowego. Poza paroma niedogodnościami związanymi z aranżowaniem wystaw w pomieszczeniach, gdzie za wbicie gwoździ czy draśnięcie ścian słono można zapłacić, dworcowa galeria okazała się być miejscem inspirującym dla artystów i przyjaznym sztuce. To właśnie dworzec i podróżowanie przewijać się będzie w kilku najbliższych propozycjach. – W połowie września rozpoczynamy duży projekt pod hasłem „Zapnij płaszcz”, rzecz o tym, jak dworzec organizuje doświadczenie. Będzie to trwający do listopada cykl spotkań i działań edukacyjno‑artystycznych. Wszystko zaczęło się od trainspottingu i film poświęcony temu zjawisku też pokażemy. W program wpisane są projekcje filmowe, koncert, warsztaty dotyczące komunikowania się z młodymi ludźmi, wycieczka do Pacanowa. Do udziału w projekcie zapraszamy szczególnie młodzież. Udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny. O szczegółach wkrótce poinformujemy – mówi Ewa Łączyńska – Widz, dyrektor Galerii Miejskiej w Tarnowie.
Galeria Miejska włączy się w tegoroczną edycję festiwalu komedii Talia i w teatrze pokaże wystawę rysunku Janusza Grysiewicza, a na dworcu będzie można zobaczyć fotograficzne fraszki Tadeusza Koniarza. W październiku czas na wystawę „Słodka choroba” (samotność w sztuce kobiet), którą przygotuje Magda Ujma, a potem kolejny Salon Jesienny. W połowie listopada wystawą „Sen jest drugim życiem”, nawiązującą do podróżowania, snów czy nawet lęków związanych z podróżowaniem, galeria zainauguruje dziewiąty festiwal sztuki ArtFest, który potrwa do 10 grudnia. Ustalane są właśnie szczegóły programu i podpisywane umowy z artystami, którzy w czasie festiwalu wystąpią w Tarnowie. Rok 2012 zamknie opłatkowe spotkanie tarnowskich twórców, połączone z otwarciem wystawy grupy Sztuk 4 – swoje prace pokażą cztery tarnowskie artystki: Dorota Bernacka, Renata Stadler, Anna Śliwińska oraz Aleksandra Zuba‑Benn. Tę wystawę będzie można oglądać także w pierwszych tygodniach 2013 roku.
Jak dodaje Ewa Łączyńska – Widz, przygotowane plany wystawiennicze dotyczą kilku najbliższych miesięcy, bo początek przyszłego roku oznaczać będzie spore zmiany. Wtedy to Galeria Miejska powinna rozpocząć przeprowadzkę do pałacyku w Parku Strzeleckim. – Na wiosnę pokażemy dopracowywane właśnie nowe logo i nową oprawę wizualną naszej galerii. W kwietniu chcemy zaprosić publiczność do nowej, wreszcie własnej, stałej siedziby Galerii Miejskiej na dużą i wyjątkową wystawę dotyczącą młodzieńczych lat Tadeusza Kantora, które spędził w Tarnowie.
Jeszcze za wcześnie, by podawać dokładną datę wernisażu. Wszystko zależy od postępu prac budowlanych i tempa przeprowadzki. Pracujący dziś w Galerii Miejskiej nie ukrywają, że z nowym miejscem wiążą ogromne nadzieje.
Galeria Miejska w Tarnowie stawia na kulturalną edukację i chce kontynuować projekty tego typu. Planowane są spotkania artystów wystawiających w Tarnowie z uczniami Zespołu Szkół Plastycznych. Realizowane będzie cieszące się dużą popularnością oprowadzanie po wystawie, organizowane zwykle w pierwszą niedzielę po otwarciu nowej ekspozycji.
Poza tym jesienią rusza kurs historii sztuki przygotowujący do matur, a w każdą ostatnią sobotę miesiąca galeria zapraszać będzie na seanse filmowe, oczywiście o sztuce. – Bardzo nam zależy na tworzeniu programu dodatkowego wokół kolejnych wystaw, by w taki sposób budować świadomość kultury, wychowywać odbiorców sztuki. Także wśród tych najmłodszych. Bo to dla nich organizowane są zajęcia w ramach projektu „Abecadło”. Dzieci słuchają opowieści o ciekawych artystach, a potem same mają okazję do artystycznych działań – dodaje dyrektorka Galerii Miejskiej.
Otwarte spotkania poświęcone sztuce współczesnej, adresowane do dorosłych, rozpoczną się zapewne za kilka miesięcy już w nowej siedzibie galerii.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o