Dzień Teatru w „Solskim”

0
94
Dzien-Teatru
REKLAMA

Już po raz 53. ludzie teatru celebrowali swoje święto ustanowione w 1961 roku na dzień 27 marca dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Z tej okazji w dniu tym we wszystkich placówkach teatralnych organizuje się uroczystości w dowolnie wybranych formach i według indywidualnych scenariuszy. Stałym ich punktem jest jednak obdarowywanie zasłużonych pracowników nagrodami oraz odczytanie orędzia, które na prośbę Międzynarodowego Instytutu Teatralnego co roku przygotowuje inna, znana w świecie teatru osobistość. Tegorocznym autorem orędzia został Brett Bailey, południowoafrykański dramaturg, reżyser i scenograf, który w swej wypowiedzi zwrócił uwagę m.in. na fenomen uniwersalizmu zjawiska, jakim jest teatr.
Na tarnowskiej scenie głównym punktem uroczystości było oczywiście przedstawienie – tym razem komedia „W pokoju obok”, uhonorowana przez jury ostatniej Talii dwoma nagrodami aktorskimi. We foyer częstowano szampanem, a po spektaklu rozdano nagrody. Urząd Miasta Tarnowa wyróżnił parę aktorów – Matyldę Baczyńską i Ireneusza Pastuszaka, dyrekcja teatru nagrodziła Monikę Wentę i Piotra Hudziaka oraz Jerzego Pala, który w tym roku obchodzi jubileusz trzydziestolecia pracy na scenie. Nie zapomniano także o pracownikach administracji teatralnej oraz obsługi technicznej.
Władze miejskie reprezentowali wiceprezydent Krystyna Latała i dyrektor wydziału kultury, Marcin Sobczyk. Pani wiceprezydent w krótkiej wypowiedzi stwierdziła m.in., że Tarnowski Teatr znajduje się w trudnym momencie, czym wprowadziła w konsternację zebranych. Następnie triumfalnie obwieściła, iż zna wyjście z tej niełatwej sytuacji i obiecała, że nastąpi to niebawem. Wszystko to zabrzmiało bardzo tajemniczo, a nawet złowróżbnie, bowiem autorka tych słów bliżej nie określiła, jakie problemy teatru ma na myśli, ani metod, jakimi miejscy decydenci postanowili je rozwiązać. Niejako w odpowiedzi na słowa pani wiceprezydent aktor i laureat miejskiej nagrody, Ireneusz Pastuszak, przypomniał o wysokiej frekwencji widzów w Tarnowskim Teatrze i wciąż rosnącym zainteresowaniu tarnowian proponowanymi spektaklami. Warto przy okazji dodać, że w ciągu ostatnich trzech lat w nowym, oddanym po remoncie budynku przez widownię teatru przewinęło się 150 tys. osób. Zamykająca tę okrągłą liczbę tarnowianka w Dniu Teatru otrzymała od dyrekcji placówki karnet uprawniający do bezpłatnego wstępu na wszystkie premiery przyszłego sezonu.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments