Dziewczęta z kolędą

0
29
REKLAMA

Próby i koncerty to z pozoru monotonny rytm pracy Dziewczęcego Chóru Katedralnego Puellae Orantes. Ale jeśli z roku na rok podnosi się coraz wyżej poprzeczkę, i liczy na sukcesy, o jakość artystyczną dbać trzeba cały czas. O osiągnięciach dziewczęcego chóru jego opiekunowie mówią z nieukrywaną dumą. Koniec roku 2012 to czas na małe podsumowanie ostatnich muzycznych dokonań Puellae Orantes.
– Rok, który właśnie dobiega końca, zaczęliśmy bardzo udanie, bo koncertem noworocznym z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu, pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Podczas tego właśnie koncertu otrzymaliśmy Złotą Płytę DVD za album „Łukaszewski & Bembinow. Kolędy i pastorałki”, wydany pod koniec 2011 roku. Płyta została też wyróżniona przez Akademię Fonograficzną statuetką Fryderyk 2012 w kategorii Album roku – Muzyka chóralna i oratoryjna – mówi ks. Władysław Pachota, dyrygent chóru Puellae Orantes.
Warto dodać, że płyta sprzedała się już w prawie 6 tys. egzemplarzy i jej nakład zwiększono do 9 tys. sztuk. To duży sukces muzyki poważnej. Tuż po zakończeniu sezonu kolędowego, chór przygotuje wniosek o przyznanie płycie statusu Złotej Płyty CD i Platynowej DVD.
Rok 2012 to dla chóru Puellae Orantes także udane bardzo koncerty m.in. w Filharmonii Krakowskiej i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, występy na Węgrzech i we Francji, i nawiązane cenne kontakty, które już wkrótce zaowocują kolejnymi koncertami. To wreszcie nagranie płyty „Ave Maria”, zawierającej piętnaście wykonań tytułowej pieśni – popularnej modlitwy. To m.in. najsłynniejsze i najbardziej znane dzieła skomponowane przez J.S. Bacha czy F. Schuberta, zaaranżowane specjalnie dla chóru oraz utwory skomponowane na zamówienie chóru Puellae Orantes przez Pawła Łukaszewskiego, Pawła Sydora, Miłosza Bembinowa, a także opracowanie utworu Michała Lorenca, wybitnego kompozytora muzyki filmowej.
– Do listy sukcesów mijającego roku na pewno dopisać musimy współpracę z kolejnymi kompozytorami, którzy specjalnie dla nas aranżują już znane utwory lub piszą zupełnie nowe rzeczy. Sukcesem ogromnym jest współpraca z Michałem Lorencem, który obecnie przygotowuje dla nas duże dzieło. Premierowe wykonanie planujemy na rok 2015. Nowi ludzie to dla nas także nowa jakość muzyczna – zauważa Aleksandra Topor, odpowiedzialna w chórze za emisję głosu i solistka chóru.
Ks. Pachota zapytany o plany na rok 2013 wymienia m.in. wpisane w kalendarz kilkanaście koncertów w kraju oraz jesienny wyjazd na festiwal do Rimini. Prowadzący chór zastanawiają się też nad podjęciem współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Zanim to wszystko nastąpi, chór chce koncertem kolęd zamknąć rok 2012. W programie koncertu znajdą się utwory z płyty „Łukaszewski & Bembinow. Kolędy i pastorałki”, wykonywane wspólnie z kwartetem smyczkowym Airis. Koncert kolęd i pastorałek odbędzie się w sobotę 29 grudnia o godz. 19 w tarnowskim kościele księży misjonarzy.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o