Emanacje w Tarnowie i Lusławicach

0
114
W Lusławicach dla melomanów zagra Scharoun Ensemble z Berlina
W Lusławicach dla melomanów zagra Scharoun Ensemble z Berlina
REKLAMA

Bywalcy 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Emanacje, który od początku lipca odbywa się w ciekawych miejscach Małopolski, będą mieli trudny wybór w najbliższą niedzielę 12 sierpnia – w ramach imprezy w tarnowskim regionie odbędą się dwa wydarzenia równocześnie.

W Tarnowie w Sali Lustrzanej zabrzmią „Pieśni polskie” w wykonaniu Szymona Komasy i Oskara Jeziora, zaś w Lusławicach zagrają muzycy z renomowanego Scharoun Ensemble Berlin. Obydwa koncerty rozpoczną się niestety o tej samej godzinie – o 19.
W tarnowskiej Sali Lustrzanej wystąpi nie lada duet tworzony przez dwie wybitne osobowości świata muzycznego. Baryton Szymon Komasa jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Juilliard School w Nowym Jorku i studia operowego przy Metropolitan Opera. Śpiewał na scenach operowych w USA, Włoszech, Niemczech, Anglii, Austrii. Z recitalami wokalnymi prezentował się m.in. w Carnegie Hall (USA), zdobył nagrody na najważniejszych międzynarodowych konkursach śpiewaczych w Europie i Ameryce.

REKLAMA

Towarzyszący mu na fortepianie Oskar Jezior dorastał i kształcił się w Bremie, gdzie jako najmłodszy w historii student został przyjęty do Hochschule für Künste. W latach 2008‑2011 został laureatem znaczących międzynarodowych konkursów pianistycznych, a studiując w Juilliard School został zwycięzcą Gina Bachauer Piano Competition, co zaowocowało debiutem w Lincoln Center. Od tego czasu regularnie występuje na scenach Europy i Azji zarówno jako solista, jak i kameralista.
Podczas koncertu w Tarnowie panowie zaprezentują 25 pieśni autorstwa polskich kompozytorów, m.in. Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Szymanowskiego, Bairda, Bacewicz, Paderewskiego, Lutosławskiego.

Natomiast w tym samym dniu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach dla melomanów zagra Scharoun Ensemble z Berlina, zespół założony w 1983 roku przez muzyków Filharmonii Berlińskiej. Jego nazwa pochodzi od nazwiska architekta budynku berlińskiej filharmonii, który stworzył projekt w wyjątkowy sposób łączący nawiązania do tradycji z innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Idea mostu pomiędzy tradycją a współczesnością od początku istnienia przyświecała także instrumentalistom, a repertuar ich koncertów często łączy dzieła kompozytorów klasycznych i romantycznych z twórczością najnowszą. Zespół występuje na całym świecie, mając w dorobku współpracę z największymi osobistościami scen muzycznych.
W programie niedzielnego koncertu Scharoun Ensemble znajdą się Tercet C‑dur op. 74 oraz Kwintet smyczkowy nr 2 G‑dur op. 77 Antonína Dvořáka, a także „Violoncello totale” Krzysztofa Pendereckiego.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o